Gázolaj árak 615 Ft Benzin árak 595 Ft EUR 352.36 Ft USD 308.45 Ft CHF 381.24 Ft GBP 408.5 Ft

Fórum

Őstermelői adószám, számla, nyugta, igazolvány,...

Létrehozta: Sanyi , 2008-03-01 20:49:43

Kedvencekhez Segítség
1990 hozzászólás
Nincs profilkép
#1840 Zoli1437
2022-04-14 19:28:18

Válasz Zoli1437 #1839. hozzászólásáraPl. 12000000-nál átalányadózóként, nem biztosítottként semmit.

Nincs profilkép
#1839 Zoli1437
2022-04-14 19:18:07

Válasz viktor2131 #1838. hozzászólására"3.1. Az őstermelők biztosításának szabályai84
Biztosított a mezőgazdasági őstermelő, kivéve
• az őstermelők családi gazdaságának kiskorú tagját,
• az egyéb jogcímen – ide nem értve a munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony szerint,
például megbízási, vállalkozási szerződés alapján munkát végző, választott
tisztségviselő – biztosítottat,
• a saját jogú nyugdíjast, illetve azt az özvegyi nyugdíjban részesülő személyt, aki a reá
irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte."
Nem biztos, hogy jól értelek, de ha TB járulékról beszélünk vállalkozás mellett, akkor szerintem a második bekezdés szerinti kivétel miatt (vállalkozóként már biztosított vagy) őstermelőként nem vagy biztosított. Nem kell fizetni semmit.
Egyébként, hogy mit kell fizetni itt megnézheted:
https://www.nak.hu/ostermeloi-adozas-kalkulator#

Nincs profilkép
#1838 viktor2131
2022-04-14 17:16:05

Válasz Zoli1437 #1837. hozzászólásáraKöszönöm. Bár elfáradt az agyam mire végigértem. Ha jól értem akkor 200 ezer minimálbér 92 % 184 ezer ennek 18.5 % a ami. 34.040 Ft ha jól értelmeztem. Erre van még az áfa. De 1.200.000 at nem haladna meg az éves bevétel.

Nincs profilkép
#1837 Zoli1437
2022-04-14 16:30:06

Válasz viktor2131 #1836. hozzászólásáraSzerintem ez megválaszolja: "Ha a mezőgazdasági őstermelő e tevékenysége mellett egyéni vállalkozói tevékenységet is
folytat, akkor őstermelői bevételként kell figyelembe vennie az őstermelői tevékenység
során előállított azon termékek szokásos piaci értékét, amelyeket egyéni vállalkozóként
értékesít – például a zöldségboltjában –, és ezeknek a termékeknek az értékesítéséből származó
bevételt az egyéni vállalkozás bevételei között kell szerepeltetnie."
https://nav.gov.hu/pfile/file?path=/ugyfeliranytu/nezzen-utana/inf_fuz/2022/06_A_mez_gazdasagi__stermel_adozasa_20220131.pdf1
Kezdőnél a minimálbérből kell számolni. De csak ha egyéb jogcímen nem biztosított, mert akkor nem kell fizetni.

Nincs profilkép
#1836 viktor2131
2022-04-14 14:22:27

Sziasztok!
Tudna valaki segíteni olyan kérdésben ; hogy egyéni vállalkozó vagyok és magánszemélyként lehetek-e őstermelő?
Könyvelővel beszéltem szerinte nem ; mert a vállalkozásom élelmiszer kereskedelem és ez azonos tevékenységi kör. De hozzátette nem ért az őstermelői könyveléshez.

Másik kérdésem ha apám váltaná ki akkor neki mi alapján lenne a járulék vagy egyéb befizetni valója ha az első évben csak az év végén vagy az év második felében lenne értékesítése? Ha jól tudom akkor az előző év értékesítése alapján kell kiszámolni. De egy kezdő / indulónak miből számolják?
Válaszokat előre is köszönöm.

Nincs profilkép
#1835 Zoli1437
2022-04-14 12:57:39

Válasz Erdőjaro #1834. hozzászólásáraAz adózás módjáról az SZJA bevallásban kell nyilatkozni minden évben.
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a2000123.tv
Nem vagyok érdekelt, de szerintem van egy határozatlan idejű szerződés amit nem kell megújítani csak a változásokat bejelenteni.
De majd valaki esetleg megerősíti vagy cáfolja.

Nincs profilkép
#1834 Erdőjaro
2022-04-14 06:37:33

smile helpsmilieAz új rendszer szerint működő őstermelők Öcsg. esetében évente még mindig meg kell újítani ,vagy nyilatkozni kell az adózás módjáról,vagy már nem kell ezzel a falugazdászt keresni?

Nincs profilkép
#1832 cyclo-400
2022-02-03 17:46:37

Válasz sari.istvanne.rozika #1831. hozzászólásáraBocsi a negyedéves valóban:
600,000/4=150.000 ez a vége, már
csak bekavartam.smile lol


Nincs profilkép
#1831 sari.istvanne.rozika
2022-02-03 17:27:09

Válasz jocika0502 #1828. hozzászólásáraA járulék alap 150.000.-Ft lesz és ennek a 0.185 százaléka utalandó a példánál maradva 27.750.-Ft.

Nincs profilkép
#1830 jocika0502
2022-02-03 16:27:14

Válasz cyclo-400 #1829. hozzászólásáraÉrtem, köszönöm szépen.

Nincs profilkép
#1829 cyclo-400
2022-02-03 15:52:45

Válasz jocika0502 #1828. hozzászólásáraNeharagudj , hogy beleszólok, de a példád alapján a következö lessz a járulék alapja és a fizetendö járulék összege:

4.000.000x0.15%=600.000 a járulék alapod. ami után fizetni kell 18.5 % TB járulékot 600.000x 0.185=111.000
az éves fizetendö járulékod azaz negyed évente 111.000/4=27.750
A fizetendöt jól állapítottad meg de a járulék alapod csak 600.000.
Ez azért lényeges mert a bevalláson (NAV 2258) a járulék alapot kéri meghatározni, és abból kell levezetni a fizetendó összeget.

Nincs profilkép
#1828 jocika0502
2022-02-03 14:59:31

Válasz sari.istvanne.rozika #1824. hozzászólásáraKöszönöm szépen. Tehát mondjuk a 2021.évi támogatások nélküli bevétel 4.000.000 Ft, akkor ennek veszem az 1/4 részét, ami 1.000.000 Ft. És akkor minden negyedévre elutalok (1.000.000*0,15)*0,185, ami 27.750 Ft. Jól értelmeztem?

Nincs profilkép
#1827 ND
2022-02-03 14:41:47

Válasz cyclo-400 #1825. hozzászólásáraköszi,
bár majd hanyadt estem amikor megnéztem.
Nem piacolós kis- / őstermelőkre lett optimalizálva.
nem sok sora van, illetve elképzelem, amint a zacskó gyümölcslevem nyugtája mellé odanyomom ezt is, hogy lécci írd már alá ezt is az utolsó oszlopban a kifizető aláírásánál.

nagyon életszerű...

Nincs profilkép
#1826 szokeszucs
2022-02-03 13:21:33

Válasz sari.istvanne.rozika #1824. hozzászólásáraAkinek a támogatás nélküli 1 főre eső bevétele 10 044 000 Ft alatt van az így számolja ki, de akinek 10044 és pl. 20088 közé esik az hogyan számolja ki? Kérlek segítsetek!

Nincs profilkép
#1825 cyclo-400
2022-02-03 11:30:03

Válasz ND #1823. hozzászólásáraA NAK honlapjáról letöltöd, már nem kell a falugazdászhoz menni , önmagadnak vezetheted. Lásd:

Nincs profilkép
#1824 sari.istvanne.rozika
2022-02-03 09:57:41

Válasz jocika0502 #1820. hozzászólásáraA járulék alapja az előző évi támogatás nélküli bevétel 1 főre eső résznek 1/4. része mivel 1/4 éves a bevallás.De ha nem egész 1/4-év volt ,akkor napra ki kell számolni a járulék alapot .Az összeg 15százalékának a 18,50százaléka az utalandó rész .A jogszabályokat követni kell ,mert sajnos változnak. Remélem tudtam segíteni.

Nincs profilkép
#1823 ND
2022-02-02 21:00:13

Válasz Farmerlány #1821. hozzászólásáraVoltunk NAVba. Azt mondták ők látják, don't foss smile thumbup

Más
Értékesítési betétlap már nincs ha jól tudom. Mi van helyette?

Nincs profilkép
#1821 Farmerlány
2022-02-02 08:24:40

Válasz ND #1819. hozzászólásáraHa ott nincs adószám, akkor a NAV-nál nincs adószáma. Amit néztél, az közvetlen a NAV adatbázis. Ezt csak ők tudják megmondani, hogy hova lett az adószám.
Keresd meg a T101 nyomtatványt, amin kértétek az adószám megállapítását és azt vidd magaddal az ügyintézéshez.

Itt még tudsz keresni:
https://nav.gov.hu/adatbazisok/felfuggeszt/felfuggeszttorolt/felfuggeszttorolt_egyszeru
Ez a törölt, felfüggesztett adószámok adatbázisa.

De ez mindenképpen személyes ügyintézés lesz, nem úszod meg a NAV ügyfélszolgálatot.

Nincs profilkép
#1820 jocika0502
2022-02-01 22:10:30

Válasz sari.istvanne.rozika #1818. hozzászólásáraKöszönöm a választ. A 22T1041-es nyomtatvány beadása megtörtént. Már csak annyi lenne a kérdésem, hogy a járulékot mi alapján számolom ki?

Választ előre is köszönöm

Nincs profilkép
#1819 ND
2022-02-01 20:35:18

Válasz Farmerlány #1817. hozzászólásáraKöszönöm. Megnéztem, a lapon és a .pdf-ben is csak az adóazonosító van adószám sehol, pedig azt is írja H adószámot magánszemély v mi

Nincs profilkép
#1818 sari.istvanne.rozika
2022-02-01 20:11:39

Válasz jocika0502 #1805. hozzászólásáraA 22T1041nyomtatványt kell kitölteni és beadni a NAV-hoz ,ez egy bejelentő lap ,mivel főállású őstermelő lesz.Negyedévente pedig a 2258-as bevallást kell kitölteni ,beadni és a járulékot elutalni ,minden negyedévet követő hó 12-ig.

Nincs profilkép
#1817 Farmerlány
2022-02-01 18:36:59

Válasz ND #1813. hozzászólásárahttps://ebev.nav.gov.hu/

Az ügyfélkapuval belépsz.
Szolgáltatások - Törzsadatok menüpontban le tudod kérdezni.

Nincs profilkép
#1816 ND
2022-01-31 13:57:26

Válasz JD 4630 #1815. hozzászólásáranem öcsg, egyéni

az adatbázisokban nem találok olyan kategóriát ahol mutatná, de még az adóazonosítóra sem jön ki sehol semmi értelmes

Nincs profilkép
#1815 JD 4630
2022-01-31 13:40:54

Válasz ND #1813. hozzászólásáraNav adatbázisban(https://nav.gov.hu/adatbazisok/) bent van még az adószám?

Ha nem be kell menni kérni újat mert törölték.

Nincs profilkép
#1813 ND
2022-01-31 13:25:45

Sziasztok,

Őstermelőnek kellett volna valamit beadni/nyilatkozni, etc a közelmúltban?
Feleségem adószámát nem találták a benzinkúton a központi rendszerben, és én sem látom az adatlapján, ha bemegyek az MVH ügyféladatokba.
Valamit elmulasztottunk?
Hogyan lehet pótolni?

Előre is köszi!

Nincs profilkép
#1812 Farmerlány
2022-01-04 08:16:26

Válasz Spice007 #1810. hozzászólásáraNálam nincs 5 éven belül tárgyi eszköz értékesítés. (főleg, ha pályázatból vásároltak gépetsmile biggrin)

Nincs profilkép
#1810 Spice007
2022-01-03 21:00:13

Válasz Farmerlány #1808. hozzászólásáraHa kapok egy mail címet, szívesen továbbküldöm. Nem egészen úgy van ahogy írod. Ha Áfás vagyok, mindegy, hogy vettem, áfásan kell eladnom. Ha 5 éven belül vettem, és el is adom, akkor a vásárláskori áfa (amit ugye nem igényeltem/igényelhettem vissza) időarányos részét levonhatom a fizetendő áfából. Ha kilépek áfa körből, akkor a visszaigényelt áfa időarányos részét (60hónap) vissza kell fizetnem. Ha áfát igényeltem vissza, kilépek áfa körből, és mondjuk 2,5 éve vettem gépet, akkor a visszaigényelt áfa felét kell visszafizetnem.

#1809 Tarrento
2022-01-03 20:50:22

Üdv. mindekinek...
Most hogy egyéni vállalkozás-ból, öcsg. lettem, terményértékesítés-nél, számlatömb helyett mit kell használni. Adószámom maradt, áfás dolgok hogy alakulnak így??

Nincs profilkép
#1808 Farmerlány
2022-01-03 20:12:09

Válasz Spice007 #1804. hozzászólásáraSzia!
Arra a NAV állásfoglalásra azért kíváncsi lennék.
Hivatalosan az előttem szólónak van igaza. Ha nem áfa-körösként szerezted be az eszközt és nem igényelted vissza az áfát, akkor értékesítéskor nem keletkezik áfa fizetési kötelezettség. (még ha áfakörössé is válsz időközben)

Ugyanez van fordítva:
Ha valaki áfa körösként vásárol és visszaigényli az áfát, de közben alanyi mentességet választ. Értékesítéskor hiába alanyi mentes, az eszközt áfásan kell értékesítenie.

Szerintem teljesen felesleges a feleségre íratni a dolgokat. Nyugodtan add el áfa nélkül.


#1807 apuci
2022-01-03 20:04:09

Válasz jocika0502 #1805. hozzászólásáraHa nincs könyvelő akkor talán a falugazdász segíteni tud vagy a nav,ők elmondanak mindent!

Nincs profilkép
#1806 TYLLA46
2022-01-03 19:47:12

Válasz jocika0502 #1805. hozzászólásáraKötelezően semmiképp nincs szükség rá, esetleg a járulék, adó, és IPA bevalláshoz, de saját kútfőből is megoldható. Más lenne, ha ÁFA-s lenne, de így nem tűnik elengedhetetlennek.

Nincs profilkép
#1805 jocika0502
2022-01-03 17:25:31

Szép Estét! Egy kis segítséget szeretnék kérni őstermelőivel kapcsolatban. Édesapám már legalább 20 éve a munkahelye mellett őstermelő, de megszűnt a munkahelye és szeretne főállású őstermelő lenni. A kérdésem az lenne, hogy mi a folyamat annak, hogy főállású őstermelő legyen? Mindenképp szükség van könyvelőre? Nem áfakörös, igy kompenzációra jogosult. Őstermelői tevékenységből származó bevétele több, mint 600ezer forint, de nem éri el a 12 millió forintot.

Nincs profilkép
#1804 Spice007
2022-01-01 14:35:21

Válasz R Sándor #1803. hozzászólásáraMiután áfás magánszemély vagyok, így minden Áfás. Kértem NAV állásfoglalást is. Ez a része egyértelmű. De kiváncsi voltam más mennyire "bevállalós". Végül feleségem nevére átrakon gépeket. Már át is kötöttem biztosítást. 12 ezer/db, és így biztos nem lesz gond.

Nincs profilkép
#1803 R Sándor
2022-01-01 11:01:23

Válasz zotya4755 #1801. hozzászólásáraHa benne van az eszköz vagy traktor a tárgyi eszközök között akkor számlás + áfás ,ha nincs akkor magánember ként adod el tehát nincs számla meg áfa . Szerintem,de 99 százalék hogy így van.

Nincs profilkép
#1802 Rabó001
2022-01-01 10:57:59

Válasz zotya4755 #1801. hozzászólásáraNa de így már más, mint amire én válaszoltam.
En már rákérdeztem valamelyik topikban az áfa témára, egyszer legalább. De ennyire részletesen nem írta le senki, ha jól emlékszem. Az inputanyagokat azt leírták.

Nincs profilkép
#1801 zotya4755
2022-01-01 09:44:00

Válasz Rabó001 #1797. hozzászólásáraSzeva!
Öcsg agyok, én is áfás. Anno könyvelőm azon volt és van, hogy ha áfás vagyok akkor minden adásvétel számlás+áfa!
Szerepel a gép, és eszközök az alapító szerződésben -tevékenységgel minden összefügg, és még a te neveden is vannak a tételek, és még áfakörös is vagy innentől kezdve szerintem hivatalosan csak a könyvelő tud elfogadható okosságot mondani/javasolni! Csak megjegyzem halkan, mindíg van a DE így meg a DE úgy is megoldás....!

#1800 Zoli 63
2021-12-31 23:10:41

Válasz Spice007 #1798. hozzászólásáraHa régiek , akkor mehet vas árba, majd az újgazdája "megjavítja" , és értékesebb lehet ezután .

#1799 bandigh
2021-12-31 23:10:35

Válasz Spice007 #1798. hozzászólásáraHa 3,5-öt akarsz érte kapni, ezt megmondod a vevőnek. Aztán írtok amit írtok

Nincs profilkép
#1798 Spice007
2021-12-31 21:44:33

Válasz zotya4755 #1796. hozzászólásáraNem irtam be a szerződésbe anno. Hivatalosan onnantól, hogy Áfa-s vagyok, áfásan kellene eladnom, könyvelő is ezt mondja majd.... Gondoltam, ha volt más is ilyen helyzetben, és merte bevállalni, akkor én is bátrabb lehetek. Vagy gyorsan, még idén, míg nem vagyok áfás "eladom" feleségemnek ezeket a gépeket, amik papirosak, de nem használom, és lassan eladnám őket amúgy is.

Nincs profilkép
#1797 Rabó001
2021-12-31 20:23:55

Válasz zotya4755 #1796. hozzászólásáraMelyik családi gazdaságra gondolsz? Mert az öcsg például nem cég, csak együttműködés, be bevan írva a traktor az alapító szerződésbe, ha beleírta, de attól még szerintem nem áfásam adom el, ha eladom.

Nincs profilkép
#1796 zotya4755
2021-12-31 18:54:33

Válasz Spice007 #1794. hozzászólásáraÜdv!
A családi gazdaság inditásakor kellett vagyontárgyakat felsorolni. Ha mondjuk oda az eszközökhöz beirtad a gépet, akkor az már szerepel a családi gazdaságban, vagyis ha el akarod adni akkor 3.5+áfa amit ad neked a vevő.
De ugye előbb vetted és így adásvételid van róla gondolom, ebben az esetben 3.5 adásvételivel és akkor úgy is "jo".
Igazából a könyvelőd kellene hogy elmondja a részleteket!

#1795 SanyiII
2021-12-31 18:10:48

Sziasztok!

Nem vagyok egy nagy könyvelési szakértő.
Csak éppen egy valós nagybani példára jó lenne ha valaki válaszolna nekem, hogy miért van ez?

Szóval adott 2 egyforma áru. Import 140, saját őstermelőivel 120Ft/kg.
Namost a kereskedő azt mondja, hogy jobban jön ki az importal, inkább nem vásárol őstermelőtől.
0-számlát kapna vagy felvásárlásit is írhat (ha nem lenne rá lusta), szóval mindenképp papíros.
Nekünk jó lenne az őstermelő, de eladásilag a kereskedők nem szeretik. Így elgondolkodnák az Áfa körösségen.

Nincs profilkép
#1794 Spice007
2021-12-31 16:14:36

Sziasztok! Másik kérdés ÁFA körbe lépéssel.... Ami gépet eddig megvettem, arra ugye kifizettem ÁFÁ-t, de nem igényeltem/igényelhettem vissza. Ha majd most eladom, akkor elvileg ÁFA-val kellene már eladnom. De ha nem igénylem vissza semmi hozzá kapcsolódónak az áfá-jat (pl alkatrész), így kb tárgyi eszköz listába se kerül. Vajon akkor ha csak adás-vételivel adom el, akkor "nagyot kockáztatok"? Pl az MTZ-m, mondjuk ér most 3,5 milliót, többnyire úgy se ÁFA körös lesz a vevő, de ha innentől nekem számlát kell adnom róla, akkor is 3,5-et ér, csak már bruttóban... aminek az áfáját befizethetem, így kvázi sokat bukok vele.... köszi

Nincs profilkép
#1793 Géza15
2021-12-23 11:01:32

Válasz Zoli1437 #1792. hozzászólásáranem vagyok könyvelő, nem vagyok tisztában az aktualitásokkal, de ha probléma van és laikus az ember lehet még a kérdést sem fogja megérteni. Ezért könyvel nekünk könyvelő.

Nincs profilkép
#1792 Zoli1437
2021-12-23 09:13:58

Válasz Géza15 #1789. hozzászólására"......behívnak....."
Idén már választható volt az elektronikus ellenőrzés.
A tendenciát ha követik néhány év és kötelező lesz.

Alkatrész katalógusok

Cikkajánló


Csökken a tejtermelés, emelkedik az olasz ár
Csökken a tejtermelés, emelkedik az olasz ár
Lassú enyhülés jelei látszanak a tejpiacon, de az árak annyira a gödörben...
Olyan célt tűzött ki az EU, amivel a repce még sokáig sztár marad
Olyan célt tűzött ki az EU, amivel a repce még sokáig sztár marad
Hiába a használt olajokat, zsírokat előnyben részesítő uniós energiapolitika, a...
MTZ 80 alkatrésznek üzemképes
MTZ 80 alkatrésznek üzemképes

65 Ft

MTZ 50-es traktor
MTZ 50-es traktor

570.000 Ft

Öntözéshez való Bauer cső eladó
Öntözéshez való Bauer cső eladó

20 Ft

Bauer öntöző dob
Bauer öntöző dob

2.500.000 Ft

Minden jog fenntartva.
© 2026 Agroinform Média Kft.

[bezárás x]