Sziasztok! Segítséget szeretnék kérni tőletek. Érdeklődnék arról, hogy létezik- e olyan jogszabály,amely az öt évre megkötött, "természetbeni " ( búza, vagy árpa) haszonbér megfizetését tartalmazó haszonbérleti szerződés ellenére előírja, hogy a haszonbért nem lehet természetben, gabonában kifizetni, hanem csak pénzben. Haszonbérbe adott földünk után most így akarnak fizetni a megkötött szerződés ellenére. Kérdésünkre jogszabályra hivatkoznak, de jogszabályhelyet nem mondanak .
Gondoltam segítséget kérek tőletek, ti jártasok vagytok a témában . Köszönöm a választ előre is!
Válasz Rabó001 #2442. hozzászólásáraJa és tömegesen nem hinném hogy feketéznek mellé, sok szerződésnél már sok tulaj is van, sokféle lakik, messze is, nem járják le száz kilométerekre mindenkit, sokszor személyesen nem is találkozik a bérlő és a bérbeadó.
Válasz ..,-:) #2441. hozzászólásáraPontosan. Vagy a másik eset, ilyet is hallottam, hogy majd ad még mellé zsebbe, mert ugye már a bérleti díjat is vizsgálják. Azért ezt már necces megcsinálni. Persze meg lehet, de ha vitás eset van, akkor a papírt nézik. Meg tegyük fel megegyeztek hogy zsebbe is intéztek, megy is rendben, aztán beüt egy öröklés, és az örökös erről nem tud semmit
Válasz barazdabetyar. #2440. hozzászólásáraKb csak annyi, hogy ha a kifüggesztésen szereplő bérleti díj nem egyezik a valós megegyezéssel, akkor is utald át a kifügg. szerintit……mondjuk kiskapu…….de ha átutalod, akkor vagy előtte vagy utána meg vissza adhatja……
Az meg szinte már-már megkerülhetetlen, hogy ne pénzintézeten menjen keresztül a pénz……..évek óta nincs kp-s forgalmam……
Válasz VMisi #2435. hozzászólásáraMit akarsz a terménybem teljesítésről? Ott van az (1)-ben. Természetben teljesítéskor a mennyiségnek előre rögzítették kell lennie. Ennyi.
Válasz csuti0 #2433. hozzászólásáraOtt van, 50. § 4. pont. Viszont a kivétel kellene legyen a terményben történő kifizetés is, arról nem szól a fáma.
"12. A haszonbérleti szerződés tartalmára vonatkozó különös rendelkezések
50. § (1) A haszonbér a szerződő felek megállapodása szerint pénzben vagy természetben jár. Ha a szerződő felek a természetben történő teljesítésben állapodnak meg, a haszonbér mértékének vagy mennyiségének előre meghatározottnak kell lennie, ennek hiányában a szerződés semmis.
(2) A haszonbért időszakonként utólag, de legkésőbb a naptári év végéig kell teljesíteni. Ha a hatósági jóváhagyáshoz nem kötött haszonbérleti szerződés a naptári év végét megelőzően 6 hónapon belül jött létre vagy a hatósági jóváhagyáshoz kötött haszonbérleti szerződést a mezőgazdasági igazgatási szerv a naptári év végét megelőző 90 napon belül hagyta jóvá, az első esedékes haszonbért a szerződés létrejöttét követő évre vonatkozó haszonbérrel együtt kell teljesíteni, kivéve, ha a felek más határidőben állapodnak meg.
(3) * A haszonbért - ide nem értve a (4) bekezdésben meghatározott eseteket - banki átutalással vagy belföldi postautalvány útján kell megfizetni. A felek ettől eltérő megállapodása semmis.
(4) * A haszonbér megfizetésére a (3) bekezdésben meghatározottaktól eltérő módon is sor kerülhet
a) abban az esetben, ha a haszonbérleti szerződés tárgyát képező föld vagy földek térmértékének összege nem éri el az 1 hektárt;
b) hozzátartozók közötti haszonbérlet esetén;
c) tanya haszonbérletére irányuló jogügylet esetén;
d) abban az esetben, ha a haszonbérlő legalább 25%-ban a bérbeadó tulajdonában vagy a bérbeadó közeli hozzátartozójának legalább 25%-ban a tulajdonában álló mezőgazdasági termelőszervezet; vagy
e) abban az esetben, ha a haszonbérlő olyan családi mezőgazdasági társaság, amelyben a bérbeadó tag.
50/A. § * (1) A legalább 10 éves időtartamú haszonbérleti szerződés esetében a szerződő felek bármelyike az e §-ban foglaltak szerint a szerződéskötést követő 5 év elteltével - ha a haszonbérleti szerződés időtartama meghosszabbítás folytán éri el a 10 éves időtartamot, a meghosszabbítás időpontjától számított 5 év elteltével -, majd az első kezdeményezést követően 5 évente kezdeményezheti a haszonbérleti szerződés módosítását a haszonbérleti díjnak a kezdeményezéskor irányadó helyben szokásos piaci haszonbérleti díjra való módosítása érdekében, feltéve, hogy a haszonbérleti szerződés időtartamából legalább még 5 év van hátra.
(2) A kezdeményezésben a piaci haszonbérleti díj mértékét igazságügyi szakértői vélemény alapján kell megállapítani. A haszonbérleti szerződés módosítására irányuló kezdeményezéshez csatolni kell az igazságügyi szakértői véleményt.
(3) Ha a kezdeményezésben megjelölt piaci haszonbérleti díj mértéke a haszonbérleti szerződés szerinti haszonbérleti díj mértékétől legalább 20%-kal tér el, az ellenérdekű fél a kezdeményezés kézhezvételétől számított 30 napos jogvesztő határidőn belül a haszonbérleti szerződést a gazdasági év végére felmondhatja.
(4) * Ha az ellenérdekű fél a kezdeményezéssel nem ért egyet, de a (3) bekezdésben foglaltak alkalmazására nincs mód, vagy azzal nem kíván élni, a kezdeményezés kézhezvételétől számított 30 napos jogvesztő határidőn belül a bíróságtól kérheti a piaci haszonbérleti díj meghatározását; ellenkező esetben a haszonbérleti díjat a kezdeményezésben megjelölt mértékben módosítottnak kell tekinteni. A bíróság a kezdeményezésben megjelölt kezdő időpontra nézve állapítja meg a piaci haszonbérleti díjat.
(5) Ha a bíróság által meghatározott haszonbérleti díj mértéke a korábbi haszonbérleti díj mértékétől legalább 20%-kal tér el, az ellenérdekű fél a bíróság határozatának jogerőre emelkedésétől számított 30 napos jogvesztő határidőn belül a haszonbérleti szerződést a gazdasági év végére felmondhatja.
(6) A felek az (1) bekezdésben szereplő, első szerződésmódosítási kezdeményezésre előírt, továbbá az azt követő szerződésmódosítási kezdeményezések közötti időtartamot, valamint a szerződésmódosítási kezdeményezés feltételeként előírt, a szerződés időtartamából hátralevő időtartamot 5 évnél rövidebb időtartamban is megállapíthatják. E § rendelkezéseitől a felek egyebekben érvényesen nem térhetnek el.
(7) * Ha a haszonbérleti szerződés úgy jött létre, hogy az előhaszonbérlő a haszonbérleti szerződés szerinti haszonbérlő helyébe lépett, a haszonbérlő az (1) bekezdés szerinti kezdeményezést a haszonbérleti szerződés időtartamától függetlenül és első alkalommal a haszonbérleti szerződés létrejöttétől számított 6 hónapon belül teheti meg. A bíróság a szerződés hatálybalépésétől állapítja meg a piaci haszonbérleti díjat.
(8) * Ha a haszonbérlő a (7) bekezdésben foglaltak szerint a haszonbérleti szerződés létrejöttétől számított 6 hónapon belül kezdeményezte a haszonbérleti szerződés módosítását, a (3) és (5) bekezdésben meghatározottak alkalmazásának nincs helye.
51. § Ha a haszonbérlő a haszonbérleti jogosultságot jogszabályban foglalt módon, támogatás feltételeként a haszonbérbeadó írásbeli hozzájárulásával az általa kijelölt földműves vagy mezőgazdasági termelőszervezet részére adja át, akkor a kijelölt földműves, illetve mezőgazdasági termelőszervezet a szerződésben a haszonbérlő helyébe lép és a haszonbérleti jogviszonyt változatlan feltételekkel folytatja."
Válasz csuti0 #2433. hozzászólásáraMeg kellene nézni a jogtárban, ha odajutok megkeresem az eredeti szöveget. Egy cikk nem biztos, hogy kitér minden "apróságra".
Sziasztok!
Én már elutaltam a bérleteket,mikor kijött ez a változtatás akkor úgy olvastam,hogy az egy hektár felettieket kell csak utalva fizetni. De most olvastam a linket, amiben nincs sehol a méret határ.
Üdv.: Csuti
Válasz barazdabetyar. #2426. hozzászólásárahttps://www.agrarszektor.hu/fold/sokan-nem-ismerik-a-szabalyokat-2022-tol-csak-igy-lehet-kifizetni-a-foldberleti-dijat.38381.html
A régi szerződésekre is vonatkozik, a módosítás felülírja a szerződésekben szereplő kpfizetési lehetőséget.
Érdekes, hogy csak utalni lehet majd. Amelyik idős földtulajnak nincs folyószámlája? Esetleg a papírra azt lehet írni, hogy terményben vettem át xxx kg-ot. Persze ha nem fix összegű a bérleti díj.
Válasz VMisi #2419. hozzászólásáraKp-ben ha fizeted akkor nyilván találkozni is kell. Írsz egy papírt kézzel vagy géppel, ilyesmi szöveggel: aláírásommal igazolom hogy mai napon Mucsaröcsöge 0123/12 HRSZ. 3 ha föld 2022 évre vonatkozó haszonbérleti díját, a szerződésnek megfelelően, 300ezer forintot készpénzben átvettem. Mindketten aláírjátok, dátummal, akár 2 példányban, egy neked-egy neki. Persze ezt lehet bővíteni, hogy mennyi adatot sorolsz fel, stb, de szerintem ennyi elég, és akkor mindketten le vagytok fedve.
Utalásnál bele szokták írni a szerződésbe hogy erre a bankszámlaszámra való utalással történik a fizetés. Ha erre átutalod akkor már van is róla elismervényed, meg tudod nézni a netbankban, ki is tudod nyomtatni. Közleménybe meg beírod: 2022. bérleti díj 0123/12 HRSZ. Azt most így nemtudom hogy milyen hosszú szöveg fér be.
Új szerződést a kivételeket leszámítva már csak utalni lehet, de ezt már írta valaki.
Válasz VMisi #2419. hozzászólásárakp: átvételi elismervény. Vagy megírja ő vagy tanú is legyen. Bele szoktuk írni a pontos személyes azonosítókon kívül, hogy melyik év haszonbérleti díja, a földterület adatait, a jogcímet és a haszonbérleti szerződés szerinti elszámolást magát, nem csak a végösszeget. Pl. aranykorona x forint vagy hektár x ft - illetve aszerint ahogy megállapodtatok.
Utalás: jogcím, amelyik évre fizetem és ha még kifér, akkor a hrsz is. Pl. fhbér 21/22
Az új szabályozás szerint kp-ban nem lehet fizetni, de azt nem tudom megmondani, hogy csak az új szerződésekre vonatkozik vagy a régebben kötöttekre is - még nem néztem utána.
Amikor kifizetitek a kp-ben földbérleti díjakat, akkor milyen papírt írtok, írattok alá ami igazolja ez?
Utalásnál hogy működik ez az igazolás? Simán a közleménybe beírom a hrsz-t vagy más adatot?
Válasz ..,-:) #2412. hozzászólásáraSzia ! A földek Jánoshalma környékén 100000 Ft/ha bérleti díjal könnyen kiadhatók, igaz függ az elhelyezkedéstől is ! Ha segítség kell írj rám, de maga a földbérlés is érdekel ha a mostani bérlővel nem tudsz megegyezni !
Válasz Nagy Péter 40 #2408. hozzászólásáraSzületett megszállottak soha nem bírják abbahagyni.Mindent kibírnak.A másik a "koca" parasztok,nálunk így mondják.Akik csak a pénzt nézik.Ezeknek általában nem jön be.Volt itt is aki eladta a földet,mert nem éri meg művelni.Most felment a kukorica ára,elkezdett bérelni.
Válasz Nagy Péter 40 #2408. hozzászólásáraElég rizónak érzem, hogy úgy indul az ember a tavasznak, hogy min 500 ezret kell termelnie egy ha földön, hogy nullás legyen. Főleg ha bejön egy ilyen év. Hiába 30 ak föld, ha nincs eső, akkor aratva sem lesz. Megértem egyébként a te álláspontodat is, csak az a szomorú ebben a szakmában, hogy itt hamarabb találsz vállalkozót, aki pl. Learassa a terményedet, mint aki kifesse a szobád. Ezzel arra akarok kijukadni, hogy mindenkinek van már csomó gépe, embere és vadásszák a zsebparcellákat is, mert annyian vagyunk és sok a nagy is, aki inkább ráígér, hogy meglegyen az ezredik ha földje is, minthogy másnak a tizedik. Persze tudom kereslet-kínálat.
Válasz Gatti #2407. hozzászólásáraSokan vannak így ezzel. Ez a 20 hektáros is akitől öcsém bérli is azért adta ki mert megszívta a kukoricával.
Elvetette 70 ezerrel plusz még 2 ezerrel többet vetett mert rosszul volt beállítva a vetőgép. Vetésnél kiszórt 300 kg karbamidot majd kultizásnál 300 kg nitrátot csak nem jött az eső felsült az egész.... alig hozott pár db csövet neki .
Én vettem meg tőle silónak.
Előző évben meg ugyanezzel a műtrágya adaggal 13 tonnát aratott.
Mondta hogy ő ezt nem bírja idegekkel,egyszerűbb várni a bérleti díjat mert az biztos.
Egyre több kisebb gazdaság fogja ezt csinálni.
Válasz Géza15 #2405. hozzászólásáraAz mekkora összeget jelent hogy 30q termény összegében bérlik?Mert az nyáron még 150-es ár átszámolva mostani áron ami nem vészes
mostani áron átszámolva meg 300 ropi..
Nagyon egyszerű a dolog akinek van több száz hektárja annak meg se kottyan az se ha a 250 ezres bérlet bukó a többi kitolja csak az ővé legyen a föld arról nem beszélve hogy az igazán nagyok folyamatosan bérelnek vagyis sok bérletük még ilyen 50-60 ezerért vannak mert sok idős 10-20 évre adták bérbe mert ezt szokták meg... ha átlagolod kijönne egy 120-140 es bérlet,de ezek a 200 ezres kirakások idén jöttek divatba tehát még jóval több a 60 ezres bérlet mint a 200-as...
Felénk is van egy szövetkezet aminek 20 éves bérletei járnak le és 30-40 ezrekért bérelgette eddig...most meg bejelentkezik a 200 ezresre is...
Sokszor az idősek csak ámulnak mikor elöször meghallják hogy 150 ezret is adnék egy bérletért nem akarja elhinni hogy ennyire felment az ára majd kér egy hetet és visszahívva már " felokosodva" mondja hogy az elég gyenge ár....
Na de hogy "saját" példát is mondjak öcsém is bérel most 200 ropiért 20 hektárt.
Igaz hogy 180 ropiba voltunk egyezve de íratás előtt egy nappal szólt hogy 200 at megadják neki ha nem tartja öcskös akkor nincs íratás.Öcsém azt mondta hogy az ilyen menjen a jó.......
nem akarta megadni de ez már stratégiai kérdés is volt hogy megkell adnia,mert akkor kiesünk a versenyzők köréből mert gyorsan terjed h fukarok vagyunk kár is velük beszélni..
Így is 4-en jelentkeztek rá...
Hogy tudja ezt kitermelni? Önmagától nehezen de így hogy a családban van azért egyszerűbb a dolog.A mi terményünk lelett kötve év elején nagytételesként így kilett harcolva hogy 9 ropi meglegyen amibe az övé biztos benne van ha a piaci ár alacsonyabb lesz mint a kötés ha meg nem akkor ő eladja piaci áron így védve van az árféle bukástól az időjárás tehet be neki.
De kiszámoltuk hogy ha leköttöte volna év elején kis tételesként 8500 -ért amit felénk ígértek és ilyen áron venne mindent ami most van( mi akciósan megvettük júniusban az összes műtrágyát igaz poros kicsit de mostani árakat nézve nem bánom)
cirka 300 ropi hektáronként a költsége plusz 200 a bérlet tehát 500 ropi/ha abból levonom a szűk 70 ropis támogatást akkor 430 ropi / ha ami pont 5 tonnára jönne kis vagyis ahhoz hogy nullás legyen az azért ilyen 28-30 ak-s földekből összejön egy a tavalyinál durvább aszálynál is.(saját itteni tapasztalat)
Az tagadhatatlan kis gazdaságnak jelen körülmények között ezt a kockázatot nem érdemes bevállalni mi nekünk sincs még 200 hektárunk se de ha nem ugrunk bele ilyenekbe soha nem is lesz és a jelenlegi helyzet azt mutatja hogy ha nem fejlödünk elég utóbb majd egy nagyobb "felfal " minket...
Válasz Mihály #2399. hozzászólásáraAzt az utolsó szervedet amit nekem ajánlottál azt a pacikuki birtokolja!
Egyébként elég szenilis vagy mert van már egy pár hete hónapja hogy nem szoktam hozzád!
Miután eléggé egyértelmű, hogy a mihály nevű nick nem elégszik meg a balliberált propaganda terjesztésével a offtopicban, hanem gyakorlatilag minden olyan topikot beszennyez, ahol én megjelenek, ezért úgy döntöttem, befejezem az agroinformon a további kommentelést.
További sikereket, kitartást, egészséget kívánok mindenkinek!
Válasz III.Gyula #2397. hozzászólására Kedves Gyula ne ved sértésnek (ne érezd magad másodrendünek mert már másnak is ajánlottam hogy a nyelvét ne tartsa rajtam van nekem különb helye annak szóval ha nem tudsz elfogadni egyenrangú társnak akkor felejts el de ne pocskondiáz itt napról napra nem kötelező neked velem foglalkozni szóval jó parasztosan menj a .i..á.a
Ó a nagybirtokosok felháborodtak nem háborogni kell hanem gondolkozni mielőtt bármit is cselekedtek .....szóval én is vettem földet meg minden de azért csak jobb lenne tudni hogy van a településsen állami föld(ami nincs mert nálunk a grófon kívül csak két 100 holdas gazda élt meg egy zsidó aki több 100 holdat bérelt a gróftól ja hogy a grófot agyon akarták lőni 19-ben mert nem adot egy ölet sem pedig kérték hogy osszon meg egy táblát na mindegy)és ugye a gróf leszármazottai kérték a földet amiért ugye nem fizettek anno anak idején a lényeg indultunk vagy 250 -en 90 ben ma már talán 50 fő gazdálkodik a kiméréskor már veszekedés volt mert ez az enyém volt v.mienk....de még az is aki más okból elata a földjét a vevőt szídja mert a másik településen többet adtak a földért úgy hogy jobb ha mindenki tisztában van vele hogy béke sosem lesz a törvény meg addig véd míg van aki betartatja vagy még akkor sem
3446 hozzászólás
Sziasztok! Segítséget szeretnék kérni tőletek. Érdeklődnék arról, hogy létezik- e olyan jogszabály,amely az öt évre megkötött, "természetbeni " ( búza, vagy árpa) haszonbér megfizetését tartalmazó haszonbérleti szerződés ellenére előírja, hogy a haszonbért nem lehet természetben, gabonában kifizetni, hanem csak pénzben. Haszonbérbe adott földünk után most így akarnak fizetni a megkötött szerződés ellenére. Kérdésünkre jogszabályra hivatkoznak, de jogszabályhelyet nem mondanak .
Gondoltam segítséget kérek tőletek, ti jártasok vagytok a témában . Köszönöm a választ előre is!
Válasz Stella2 #2431. hozzászólásáraValaki rosszul tudja:
A törvénymódosításnak nincs visszamenőleges hatálya
Válasz VMisi #2435. hozzászólásáraKöszönöm a segítséget!
Én is így tudtam,de ez a cikk kétségeket ébresztett bennem.
Válasz Rabó001 #2442. hozzászólásáraJa és tömegesen nem hinném hogy feketéznek mellé, sok szerződésnél már sok tulaj is van, sokféle lakik, messze is, nem járják le száz kilométerekre mindenkit, sokszor személyesen nem is találkozik a bérlő és a bérbeadó.
Válasz ..,-:) #2441. hozzászólásáraPontosan. Vagy a másik eset, ilyet is hallottam, hogy majd ad még mellé zsebbe, mert ugye már a bérleti díjat is vizsgálják. Azért ezt már necces megcsinálni. Persze meg lehet, de ha vitás eset van, akkor a papírt nézik. Meg tegyük fel megegyeztek hogy zsebbe is intéztek, megy is rendben, aztán beüt egy öröklés, és az örökös erről nem tud semmit
Válasz barazdabetyar. #2440. hozzászólásáraKb csak annyi, hogy ha a kifüggesztésen szereplő bérleti díj nem egyezik a valós megegyezéssel, akkor is utald át a kifügg. szerintit……mondjuk kiskapu…….de ha átutalod, akkor vagy előtte vagy utána meg vissza adhatja……
Az meg szinte már-már megkerülhetetlen, hogy ne pénzintézeten menjen keresztül a pénz……..évek óta nincs kp-s forgalmam……
És mi lenne a lényege?Gondolom,valami pénzintézeten menjen keresztül a pénz,tudják vámolni ezt is.
Válasz Lackó #2438. hozzászólásáraNahát, megleptél. Igazán nincs mit, nagyon szívesen :). Azóta VMisi bemásolta a pontos szöveget.
Válasz Stella2 #2431. hozzászólásáraAkkor az első változaton már csavartak egyet és elkerülte a figyelmemet.
Köszönöm az infót!
Válasz barazdabetyar. #2432. hozzászólásáraNem arról volt szó, hogy kit mi érdekel.
Válasz VMisi #2435. hozzászólásáraMit akarsz a terménybem teljesítésről? Ott van az (1)-ben. Természetben teljesítéskor a mennyiségnek előre rögzítették kell lennie. Ennyi.
Válasz csuti0 #2433. hozzászólásáraOtt van, 50. § 4. pont. Viszont a kivétel kellene legyen a terményben történő kifizetés is, arról nem szól a fáma.
"12. A haszonbérleti szerződés tartalmára vonatkozó különös rendelkezések
50. § (1) A haszonbér a szerződő felek megállapodása szerint pénzben vagy természetben jár. Ha a szerződő felek a természetben történő teljesítésben állapodnak meg, a haszonbér mértékének vagy mennyiségének előre meghatározottnak kell lennie, ennek hiányában a szerződés semmis.
(2) A haszonbért időszakonként utólag, de legkésőbb a naptári év végéig kell teljesíteni. Ha a hatósági jóváhagyáshoz nem kötött haszonbérleti szerződés a naptári év végét megelőzően 6 hónapon belül jött létre vagy a hatósági jóváhagyáshoz kötött haszonbérleti szerződést a mezőgazdasági igazgatási szerv a naptári év végét megelőző 90 napon belül hagyta jóvá, az első esedékes haszonbért a szerződés létrejöttét követő évre vonatkozó haszonbérrel együtt kell teljesíteni, kivéve, ha a felek más határidőben állapodnak meg.
(3) * A haszonbért - ide nem értve a (4) bekezdésben meghatározott eseteket - banki átutalással vagy belföldi postautalvány útján kell megfizetni. A felek ettől eltérő megállapodása semmis.
(4) * A haszonbér megfizetésére a (3) bekezdésben meghatározottaktól eltérő módon is sor kerülhet
a) abban az esetben, ha a haszonbérleti szerződés tárgyát képező föld vagy földek térmértékének összege nem éri el az 1 hektárt;
b) hozzátartozók közötti haszonbérlet esetén;
c) tanya haszonbérletére irányuló jogügylet esetén;
d) abban az esetben, ha a haszonbérlő legalább 25%-ban a bérbeadó tulajdonában vagy a bérbeadó közeli hozzátartozójának legalább 25%-ban a tulajdonában álló mezőgazdasági termelőszervezet; vagy
e) abban az esetben, ha a haszonbérlő olyan családi mezőgazdasági társaság, amelyben a bérbeadó tag.
50/A. § * (1) A legalább 10 éves időtartamú haszonbérleti szerződés esetében a szerződő felek bármelyike az e §-ban foglaltak szerint a szerződéskötést követő 5 év elteltével - ha a haszonbérleti szerződés időtartama meghosszabbítás folytán éri el a 10 éves időtartamot, a meghosszabbítás időpontjától számított 5 év elteltével -, majd az első kezdeményezést követően 5 évente kezdeményezheti a haszonbérleti szerződés módosítását a haszonbérleti díjnak a kezdeményezéskor irányadó helyben szokásos piaci haszonbérleti díjra való módosítása érdekében, feltéve, hogy a haszonbérleti szerződés időtartamából legalább még 5 év van hátra.
(2) A kezdeményezésben a piaci haszonbérleti díj mértékét igazságügyi szakértői vélemény alapján kell megállapítani. A haszonbérleti szerződés módosítására irányuló kezdeményezéshez csatolni kell az igazságügyi szakértői véleményt.
(3) Ha a kezdeményezésben megjelölt piaci haszonbérleti díj mértéke a haszonbérleti szerződés szerinti haszonbérleti díj mértékétől legalább 20%-kal tér el, az ellenérdekű fél a kezdeményezés kézhezvételétől számított 30 napos jogvesztő határidőn belül a haszonbérleti szerződést a gazdasági év végére felmondhatja.
(4) * Ha az ellenérdekű fél a kezdeményezéssel nem ért egyet, de a (3) bekezdésben foglaltak alkalmazására nincs mód, vagy azzal nem kíván élni, a kezdeményezés kézhezvételétől számított 30 napos jogvesztő határidőn belül a bíróságtól kérheti a piaci haszonbérleti díj meghatározását; ellenkező esetben a haszonbérleti díjat a kezdeményezésben megjelölt mértékben módosítottnak kell tekinteni. A bíróság a kezdeményezésben megjelölt kezdő időpontra nézve állapítja meg a piaci haszonbérleti díjat.
(5) Ha a bíróság által meghatározott haszonbérleti díj mértéke a korábbi haszonbérleti díj mértékétől legalább 20%-kal tér el, az ellenérdekű fél a bíróság határozatának jogerőre emelkedésétől számított 30 napos jogvesztő határidőn belül a haszonbérleti szerződést a gazdasági év végére felmondhatja.
(6) A felek az (1) bekezdésben szereplő, első szerződésmódosítási kezdeményezésre előírt, továbbá az azt követő szerződésmódosítási kezdeményezések közötti időtartamot, valamint a szerződésmódosítási kezdeményezés feltételeként előírt, a szerződés időtartamából hátralevő időtartamot 5 évnél rövidebb időtartamban is megállapíthatják. E § rendelkezéseitől a felek egyebekben érvényesen nem térhetnek el.
(7) * Ha a haszonbérleti szerződés úgy jött létre, hogy az előhaszonbérlő a haszonbérleti szerződés szerinti haszonbérlő helyébe lépett, a haszonbérlő az (1) bekezdés szerinti kezdeményezést a haszonbérleti szerződés időtartamától függetlenül és első alkalommal a haszonbérleti szerződés létrejöttétől számított 6 hónapon belül teheti meg. A bíróság a szerződés hatálybalépésétől állapítja meg a piaci haszonbérleti díjat.
(8) * Ha a haszonbérlő a (7) bekezdésben foglaltak szerint a haszonbérleti szerződés létrejöttétől számított 6 hónapon belül kezdeményezte a haszonbérleti szerződés módosítását, a (3) és (5) bekezdésben meghatározottak alkalmazásának nincs helye.
51. § Ha a haszonbérlő a haszonbérleti jogosultságot jogszabályban foglalt módon, támogatás feltételeként a haszonbérbeadó írásbeli hozzájárulásával az általa kijelölt földműves vagy mezőgazdasági termelőszervezet részére adja át, akkor a kijelölt földműves, illetve mezőgazdasági termelőszervezet a szerződésben a haszonbérlő helyébe lép és a haszonbérleti jogviszonyt változatlan feltételekkel folytatja."
Válasz csuti0 #2433. hozzászólásáraMeg kellene nézni a jogtárban, ha odajutok megkeresem az eredeti szöveget. Egy cikk nem biztos, hogy kitér minden "apróságra".
Sziasztok!
Én már elutaltam a bérleteket,mikor kijött ez a változtatás akkor úgy olvastam,hogy az egy hektár felettieket kell csak utalva fizetni. De most olvastam a linket, amiben nincs sehol a méret határ.
Üdv.: Csuti
Válasz Rabó001 #2430. hozzászólásáraSzerintem kutyát nem érdekli.Ugyan úgy kifizetjük,átvételi elismervénnyel.
Válasz Lackó #2421. hozzászólásáraA régi szerződéseket is felülírja. módosítás:
https://www.agrarszektor.hu/fold/sokan-nem-ismerik-a-szabalyokat-2022-tol-csak-igy-lehet-kifizetni-a-foldberleti-dijat.38381.html
Válasz barazdabetyar. #2426. hozzászólásáraTörvényi előírás.
Válasz vén cigány #2425. hozzászólásáraAz szerződésfüggő is. Bár általánosságban elmondható hogy emelkednek. Aztán hogy a jövőben mi lesz?
Válasz barazdabetyar. #2426. hozzászólásárahttps://www.agrarszektor.hu/fold/sokan-nem-ismerik-a-szabalyokat-2022-tol-csak-igy-lehet-kifizetni-a-foldberleti-dijat.38381.html
A régi szerződésekre is vonatkozik, a módosítás felülírja a szerződésekben szereplő kpfizetési lehetőséget.
Válasz Rabó001 #2422. hozzászólásáraÉs mi számít új szerződésnek?Hosszabbítás ?
Válasz Stella2 #2420. hozzászólásáraMiért nem lehet kp.ba?
Ilyen inflációnál, hogy fognak alakulni a földbértelti díjak???
Válasz VMisi #2423. hozzászólásáraPosta címre rózsaszín csekken is lehet.
Köszi mindenkinek!
Érdekes, hogy csak utalni lehet majd. Amelyik idős földtulajnak nincs folyószámlája? Esetleg a papírra azt lehet írni, hogy terményben vettem át xxx kg-ot. Persze ha nem fix összegű a bérleti díj.
Válasz VMisi #2419. hozzászólásáraKp-ben ha fizeted akkor nyilván találkozni is kell. Írsz egy papírt kézzel vagy géppel, ilyesmi szöveggel: aláírásommal igazolom hogy mai napon Mucsaröcsöge 0123/12 HRSZ. 3 ha föld 2022 évre vonatkozó haszonbérleti díját, a szerződésnek megfelelően, 300ezer forintot készpénzben átvettem. Mindketten aláírjátok, dátummal, akár 2 példányban, egy neked-egy neki. Persze ezt lehet bővíteni, hogy mennyi adatot sorolsz fel, stb, de szerintem ennyi elég, és akkor mindketten le vagytok fedve.
Utalásnál bele szokták írni a szerződésbe hogy erre a bankszámlaszámra való utalással történik a fizetés. Ha erre átutalod akkor már van is róla elismervényed, meg tudod nézni a netbankban, ki is tudod nyomtatni. Közleménybe meg beírod: 2022. bérleti díj 0123/12 HRSZ. Azt most így nemtudom hogy milyen hosszú szöveg fér be.
Új szerződést a kivételeket leszámítva már csak utalni lehet, de ezt már írta valaki.
Válasz Stella2 #2420. hozzászólásáraCsak az újakra vonatkozik, és kivételt képeznek az 1 hektáros vagy az alatti szerződések.
Válasz VMisi #2419. hozzászólásárakp: átvételi elismervény. Vagy megírja ő vagy tanú is legyen. Bele szoktuk írni a pontos személyes azonosítókon kívül, hogy melyik év haszonbérleti díja, a földterület adatait, a jogcímet és a haszonbérleti szerződés szerinti elszámolást magát, nem csak a végösszeget. Pl. aranykorona x forint vagy hektár x ft - illetve aszerint ahogy megállapodtatok.
Utalás: jogcím, amelyik évre fizetem és ha még kifér, akkor a hrsz is. Pl. fhbér 21/22
Az új szabályozás szerint kp-ban nem lehet fizetni, de azt nem tudom megmondani, hogy csak az új szerződésekre vonatkozik vagy a régebben kötöttekre is - még nem néztem utána.
Amikor kifizetitek a kp-ben földbérleti díjakat, akkor milyen papírt írtok, írattok alá ami igazolja ez?
Utalásnál hogy működik ez az igazolás? Simán a közleménybe beírom a hrsz-t vagy más adatot?
Komárom megye.
100-150e ft hektár vagy 3500ft Ak,
Bolondok ennyi pénz?
Válasz ..,-:) #2412. hozzászólásáraKöszönöm szépen!
Válasz haz2 #2415. hozzászólásáraSzia!
Köszönöm a segítséget, ha aktuálissá válik jelentkezem.
Válasz ..,-:) #2412. hozzászólásáraSzia ! A földek Jánoshalma környékén 100000 Ft/ha bérleti díjal könnyen kiadhatók, igaz függ az elhelyezkedéstől is ! Ha segítség kell írj rám, de maga a földbérlés is érdekel ha a mostani bérlővel nem tudsz megegyezni !
Válasz sanyi1965 #2413. hozzászólásáraNem tudni.

Csak az a baj hogy szeretem csinálni ezt a szakmát és ha kiadnàm bérbe akkor hiányérzetem lenne.
Válasz Gatti #2407. hozzászólásáraGondolod hogy ez így marad?
Válasz K Ági #2411. hozzászólásárahttps://hirdetmeny.magyarorszag.hu/?SZO=j%C3%A1noshalma&KATEGORIA=&IDOSZAK=1&FORRASINTEZMENYNEVE=&x=48&y=6
Jó napot kívánok!
Segítséget kérnék!
Mi a reális éves földbérleti díj?
Terület Bács-Kiskun Megyében van, a szerződést AK-ban akarják kötni.
410 AK értékű a terület.
Köszönöm a segítő üzeneteket!
Válasz Nagy Péter 40 #2408. hozzászólásáraSzületett megszállottak soha nem bírják abbahagyni.Mindent kibírnak.A másik a "koca" parasztok,nálunk így mondják.Akik csak a pénzt nézik.Ezeknek általában nem jön be.Volt itt is aki eladta a földet,mert nem éri meg művelni.Most felment a kukorica ára,elkezdett bérelni.
Válasz Nagy Péter 40 #2408. hozzászólásáraElég rizónak érzem, hogy úgy indul az ember a tavasznak, hogy min 500 ezret kell termelnie egy ha földön, hogy nullás legyen. Főleg ha bejön egy ilyen év. Hiába 30 ak föld, ha nincs eső, akkor aratva sem lesz. Megértem egyébként a te álláspontodat is, csak az a szomorú ebben a szakmában, hogy itt hamarabb találsz vállalkozót, aki pl. Learassa a terményedet, mint aki kifesse a szobád. Ezzel arra akarok kijukadni, hogy mindenkinek van már csomó gépe, embere és vadásszák a zsebparcellákat is, mert annyian vagyunk és sok a nagy is, aki inkább ráígér, hogy meglegyen az ezredik ha földje is, minthogy másnak a tizedik. Persze tudom kereslet-kínálat.
Válasz Gatti #2407. hozzászólásáraSokan vannak így ezzel. Ez a 20 hektáros is akitől öcsém bérli is azért adta ki mert megszívta a kukoricával.
Elvetette 70 ezerrel plusz még 2 ezerrel többet vetett mert rosszul volt beállítva a vetőgép. Vetésnél kiszórt 300 kg karbamidot majd kultizásnál 300 kg nitrátot csak nem jött az eső felsült az egész.... alig hozott pár db csövet neki .
Én vettem meg tőle silónak.
Előző évben meg ugyanezzel a műtrágya adaggal 13 tonnát aratott.
Mondta hogy ő ezt nem bírja idegekkel,egyszerűbb várni a bérleti díjat mert az biztos.
Egyre több kisebb gazdaság fogja ezt csinálni.
Válasz Nagy Péter 40 #2406. hozzászólására200 ért én is kiadnàm bérbe az összeset és akkor megvan stabilan a 4 Milla minden évben meló és rizikó nélkül.
Válasz Géza15 #2405. hozzászólásáraAz mekkora összeget jelent hogy 30q termény összegében bérlik?Mert az nyáron még 150-es ár átszámolva mostani áron ami nem vészes
mostani áron átszámolva meg 300 ropi..
Nagyon egyszerű a dolog akinek van több száz hektárja annak meg se kottyan az se ha a 250 ezres bérlet bukó a többi kitolja csak az ővé legyen a föld arról nem beszélve hogy az igazán nagyok folyamatosan bérelnek vagyis sok bérletük még ilyen 50-60 ezerért vannak mert sok idős 10-20 évre adták bérbe mert ezt szokták meg... ha átlagolod kijönne egy 120-140 es bérlet,de ezek a 200 ezres kirakások idén jöttek divatba tehát még jóval több a 60 ezres bérlet mint a 200-as...
Felénk is van egy szövetkezet aminek 20 éves bérletei járnak le és 30-40 ezrekért bérelgette eddig...most meg bejelentkezik a 200 ezresre is...
Sokszor az idősek csak ámulnak mikor elöször meghallják hogy 150 ezret is adnék egy bérletért nem akarja elhinni hogy ennyire felment az ára majd kér egy hetet és visszahívva már " felokosodva" mondja hogy az elég gyenge ár....
Na de hogy "saját" példát is mondjak öcsém is bérel most 200 ropiért 20 hektárt.
Igaz hogy 180 ropiba voltunk egyezve de íratás előtt egy nappal szólt hogy 200 at megadják neki ha nem tartja öcskös akkor nincs íratás.Öcsém azt mondta hogy az ilyen menjen a jó.......
nem akarta megadni de ez már stratégiai kérdés is volt hogy megkell adnia,mert akkor kiesünk a versenyzők köréből mert gyorsan terjed h fukarok vagyunk kár is velük beszélni..
Így is 4-en jelentkeztek rá...
Hogy tudja ezt kitermelni? Önmagától nehezen de így hogy a családban van azért egyszerűbb a dolog.A mi terményünk lelett kötve év elején nagytételesként így kilett harcolva hogy 9 ropi meglegyen amibe az övé biztos benne van ha a piaci ár alacsonyabb lesz mint a kötés ha meg nem akkor ő eladja piaci áron így védve van az árféle bukástól az időjárás tehet be neki.
De kiszámoltuk hogy ha leköttöte volna év elején kis tételesként 8500 -ért amit felénk ígértek és ilyen áron venne mindent ami most van( mi akciósan megvettük júniusban az összes műtrágyát igaz poros kicsit de mostani árakat nézve nem bánom)
cirka 300 ropi hektáronként a költsége plusz 200 a bérlet tehát 500 ropi/ha abból levonom a szűk 70 ropis támogatást akkor 430 ropi / ha ami pont 5 tonnára jönne kis vagyis ahhoz hogy nullás legyen az azért ilyen 28-30 ak-s földekből összejön egy a tavalyinál durvább aszálynál is.(saját itteni tapasztalat)
Az tagadhatatlan kis gazdaságnak jelen körülmények között ezt a kockázatot nem érdemes bevállalni mi nekünk sincs még 200 hektárunk se de ha nem ugrunk bele ilyenekbe soha nem is lesz és a jelenlegi helyzet azt mutatja hogy ha nem fejlödünk elég utóbb majd egy nagyobb "felfal " minket...
Válasz Nagy Péter 40 #2382. hozzászólásáraÉs hogy termeli ki, hogy legyen haszna is? Nálunk is bérlenek 30q/ha termény összegében és 4500 ft/Ak értékben is.
Válasz apuci #2403. hozzászólására Köszi reménykedtem benne

Válasz Mihály #2402. hozzászólásáraHidd el nem megyek el úgy ahogy Ő,de ha mégis akkor ha másnak nem de neked biztos szólni fogok!


Moderálási elveink miatt törölve: 2022-02-06 18:54:46
Válasz Mihály #2399. hozzászólásáraAzt az utolsó szervedet amit nekem ajánlottál azt a pacikuki birtokolja!



Egyébként elég szenilis vagy mert van már egy pár hete hónapja hogy nem szoktam hozzád!
Tisztelt Fórum társaim, barátaim!
Miután eléggé egyértelmű, hogy a mihály nevű nick nem elégszik meg a balliberált propaganda terjesztésével a offtopicban, hanem gyakorlatilag minden olyan topikot beszennyez, ahol én megjelenek, ezért úgy döntöttem, befejezem az agroinformon a további kommentelést.
További sikereket, kitartást, egészséget kívánok mindenkinek!
Válasz III.Gyula #2397. hozzászólására Kedves Gyula ne ved sértésnek (ne érezd magad másodrendünek mert már másnak is ajánlottam hogy a nyelvét ne tartsa rajtam van nekem különb helye annak szóval ha nem tudsz elfogadni egyenrangú társnak akkor felejts el de ne pocskondiáz itt napról napra nem kötelező neked velem foglalkozni szóval jó parasztosan menj a .i..á.a



Ó a nagybirtokosok felháborodtak nem háborogni kell hanem gondolkozni mielőtt bármit is cselekedtek .....szóval én is vettem földet meg minden de azért csak jobb lenne tudni hogy van a településsen állami föld(ami nincs mert nálunk a grófon kívül csak két 100 holdas gazda élt meg egy zsidó aki több 100 holdat bérelt a gróftól ja hogy a grófot agyon akarták lőni 19-ben mert nem adot egy ölet sem pedig kérték hogy osszon meg egy táblát na mindegy)és ugye a gróf leszármazottai kérték a földet amiért ugye nem fizettek anno anak idején a lényeg indultunk vagy 250 -en 90 ben ma már talán 50 fő gazdálkodik a kiméréskor már veszekedés volt mert ez az enyém volt v.mienk....de még az is aki más okból elata a földjét a vevőt szídja mert a másik településen többet adtak a földért úgy hogy jobb ha mindenki tisztában van vele hogy béke sosem lesz a törvény meg addig véd míg van aki betartatja vagy még akkor sem



Válasz csontii #2395. hozzászólásáraValószínűleg hiányzott amikor azt osztották!