Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak628 FtBenzin árak619 FtEUR409.67 FtUSD391.08 FtCHF438.79 FtGBP495.54 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Válasz Vinkó #6931. hozzászólásáraVannak itt csuda dolgok mindenhol!
210 az felénk akkor lesz, ha a búza 20000/tonna lesz(szerintem nem idén lesz annyi, vagy ki tudja)! Vannak tőlünk alacsonyabb bérleti díjak is az országban, de azért amiket már évekkel ezelőtt is lehetett hallani, hogy 120-150ezer azokat itt nem biztos, hogy ki lehetett volna gazdálkodni 5000es búzával!
Amit sokan elfelejtenek ezzel a bérleti díj dologgal kapcsolatban, hogy nem mind ugyan ott élünk és ugyan azon gazdálkodunk! Így biztos van, ahol manapság reális a fenti összeg, van ahol meg az 50000/ha is irreális!
Válasz Vinkó #6931. hozzászólásáraVannak itt csuda dolgok mindenhol!
210 az felénk akkor lesz, ha a búza 20000/tonna lesz(szerintem nem idén lesz annyi, vagy ki tudja)! Vannak tőlünk alacsonyabb bérleti díjak is az országban, de azért amiket már évekkel ezelőtt is lehetett hallani, hogy 120-150ezer azokat itt nem biztos, hogy ki lehetett volna gazdálkodni 5000es búzával!
Amit sokan elfelejtenek ezzel a bérleti díj dologgal kapcsolatban, hogy nem mind ugyan ott élünk és ugyan azon gazdálkodunk! Így biztos van, ahol manapság reális a fenti összeg, van ahol meg az 50000/ha is irreális!
Válasz A.I. #6927. hozzászólásáraItt a 210 ezrest letépték,csak azért is alapon. Most indul a mandula,mert a szerződésben megkötött volt a tápanyag és növénykultúra is, mit a rájelentkező,értelemszerűen nem akar tartani. Jah és egy éves a szerződés...szóval a magas ár-megkötött feltételek az ügyvédeket fogják gazdagítani. Bár a magas árat innentől majd felülírják(talán). A feltételek viszont nyilván érdekes téma lesz..egy évig facélia...stb. Szóval kérdés mi lesz az ami még belefér a szerződésbe,és mi tántorít el kalózokat. Természetesen e mellett jön a külföldi,és szőröstül bőrőstül meg vesz egy komplett KFT ami alá a jelenlegi tulajok szépen gyűjtögették a földet. De mivel egy full modern céget vesz meg a kuncsaftok,zömében továbbra is oda tolják a terményt. Miközben egymás szerződéseit tépik le. Jah és a jelenlegi még Magyar tulaj-ok alakított közben egy másik céget...mire lejárna a 20 év már áttolta oda a bérelt földeket...pl. A saját marad az eladandó KFT alatt.
Ha osztatlanban történik egy tulajdonrész adásvétele, és az valamelyik tulajdonostársnak nem tetszik, vagy nem tud élni az elővásárlási jogával, van lehetősége a folyamat megakasztására.
"(3) * Az (1) bekezdésben foglaltakon túl, a mezőgazdasági igazgatási szerv - az adás-vételi szerződés vagy a csereszerződés jóváhagyását támogató helyi földbizottsági állásfoglalás ellenére - a 24. § (3) bekezdésében meghatározott körülmények figyelembevétele alapján megtagadhatja az adásvételi szerződés jóváhagyását.
24. §
(3)
h) a földnek az ügylet szerinti ellenértéke alapos indok nélkül ne haladja meg
ha) erdőnek nem minősülő föld esetén a földnek - indexálással meghatározott - 20 éves termelési időszakra számított jövedelemtermelő képességét,
hb) erdőnek minősülő föld esetében a földnek 50 éves termelési ciklusra számított jövedelemtermelő képességét azzal, hogy az erdőtalaj és a faállomány értékét együttesen kell megállapítani, amelynek során az erdőtalaj értékét az erdő örökös járadékából, míg a faállomány értékét a potenciális véghasználatból levezetett jelenérték szerint kell kiszámítani,
továbbá a földön létesített ültetvény vagy felépítmény értékét nettó pótlásiköltség alapú értékbecsléssel kell megállapítani.
Válasz ..,-:) #6926. hozzászólásáraEz itt a környékünkön igen vadnak számítana, már mint a 170e/ha, még így is is, hogy a termény árak alakultak valamicskét!
Viszont amit itt próbáltak ilyen árral áttolni, ott az volt az okaság, hogy a magas ár miatt majd mindenki megfarol, aztán majd egy év elteltével meg módosítják a díjat(ez akkor ciki, ha a bérbe adó beint)!
Válasz ..,-:) #6924. hozzászólásáraAzt nem ollózod hozzá, hogy mikor és milyen körülmények között lehet majd módosítani a bérleti díjat!
Környéken is volt ilyen próbálkozás, hogy elriassza az előhaszonbérletre jogosultakat!
Bele is kötöttek rögtön, azt viszont nem hallottam sajnos, hogy mi lett a vége, végül is ki kapta meg a jogot!
( Felénk ez a díj több, mint 2x!)
Válasz nomen est omen #6922. hozzászólásáraSzia!
Az én olvasatomban a földvásárlásoknál az új eljárási rend a következőképp fog zajlani.
Földhivatal megkapja a szerződést, amit tartalmilag megvizsgál, és ha azt rendben találja megküldi az illetékes jegyzőnek kifüggesztésre, levétel után a jegyző azt továbbítja a kamarának,ők elküldik véleményezésre a helyi TAB-nak,onnan átkerül a megyei TAB-hoz, ők mondják rá a végső áment.
Amivel te kevered az a haszonbérlet,ott vizsgálhatja a bérleti díjat a földhivatal,és ha aránytalannak,nem a helyben kialakultnak ítéli, akkor már kifüggesztésre sem kerül,megtagadja!
Üdv.: Csuti
Válasz csuti0 #6919. hozzászólásáraAz ingatlanügyi hatóság vizsgálhatja az eladási árat, és ha azt aránytalannak tartja, megtagadhatja a szerződés jóváhagyását akkor is, ha azt a kamara támogatta.
Válasz Sz_Pisti #6917. hozzászólásáraSzia!
Bizony a mai napig vannak hibás szerződések,ez lehet formai hiba,de akár valótlan tartalom. Régebben valóban sokkal több volt a hibás, de a mai napig vannak még "válóperes" ügyvédek által szerkesztett iratok amik nem felelnek meg. Véleményem szerint nem rossz,hogy kifüggesztés előtt megnézi az a hivatal, aki ki fogja adni a végleges hozzájárulást!
Üdv.: Csuti
Válasz fendt309 #6918. hozzászólásáraSzia!
Ezt nem jól tudod, a földhivatal nem fogja az adásvétel összegét vizsgálni, az a helyi-megyei TAB feladata!
Viszont ha egy haszonbérletnél vélelmezhető,hogy nem a helyi viszonyoknak megfelelően alakították ki a haszonbér mértékét,és evvel elriaszthatják az előhaszonbéletre jogosultakat, akkor megtagadhatja, és nem küldi tovább a helyi jegyzőnek kifüggesztésre.
Üdv.: Csuti
Úgy tudom (?), hogy az adott területre a földhivatal maximálja a haszonbérleti szerződés Ft/ha és az adásvételi Ft/ha értékét.
Ha pl egy adásvételnél sokalja az árat a földhivatal, akkor az ő általuk javasolt áron KELL eladnia az eladónak a területet vagy előállhat az adásvételtől?
( Természetesen ekkor már ugye az adásvételi be lett küldve a földhivatalhiz.)
Válasz csuti0 #6916. hozzászólására A hibás szerződések azért nem fordulnak elő tömegével, szóval nem érdemes arra számítani, hogy rövidülne az ügyintézés
Válasz lemken #6915. hozzászólásáraSzia!
Sanszos,hogy hosszabbodik az ügyintézés mivel 2x megy a földhivatalba. De az sem kizárt,hogy rövidül, az eleve "nem megfelelő" szerződések már az elején kirostálódnak, és nem kerülnek 60 napra kifüggesztésre. Így a TAB-ok elé már csak olyan szerződés kerül, ami tartalmilag,formailag megfelel a földhivatalnak. Így nem lesz visszadobott újrafüggesztett szerződés ,és így kamaránál az ügyek száma csökkenni fog. Tehát remélhetőleg az átfutási idő is.
Üdv.: Csuti
Válasz csuti0 #6913. hozzászólásáraA gyakorlatban ez mit jelent ha az ügyintézés hosszát nézzük? Mivel most már 2x is megfordul a szerződés a földhivatalnál.
Üdv! Segítséget szeretnék kérni! Van egy földterület melyet eladásra kínáltunk, megtaláltuk rá a vevőnket de a kifüggesztés ideje alatt rájelentkeztek elővásárlási joggal. A kamara jóváhagyta és megkaptuk a határozatot. Az új vevőnket nem ismerjük, az adás-vételt az eredeti vevő ügyvédje intézte. Mi most a teendőnk? Nekünk kell keresni az új vevőt, vagy ő jelentkezik? Kinek az ügyvédjén keresztül megy az ügyintézés és kit terhelnek ennek a költségei? Az eredeti szerződésben benne van, hogy x időn belül fizetnie kell, ez vonatkozik az új vevőre is? Ha nem fizet időben akkor automatikusan az eredeti vevőé a föld vagy újra kell indítani az egész folyamatot? Válaszokat előre is köszönöm!
Az adásvételi szerződést már nem a jegyzőhöz, hanem a földhivatalhoz kell benyújtani
A megkötött szerződést elsőként a földhivatalhoz kell majd benyújtani, így az esetleges jogi hibákat már az eljárás legelején kiszűrheti a földhivatal. Az előzetes vizsgálat után a földhivatal hivatalból küldi meg a jegyzőnek a szerződést. Az eljárás a továbbiakban már a megszokott módon folytatódik, tehát a jegyző gondoskodik a hirdetményi közlésről, majd jön a kamarai állásfoglalás, végül a földhivatali végleges jóváhagyás. Fontos, hogy ugyanez a logika lesz irányadó a haszonbérleti szerződések jóváhagyásakor is.
Az elővásárlási vagy előhaszonbérleti jog igazolásához már nem kell csatolni azokat a dokumentumokat, amelyeket közhiteles nyilvántartás is tartalmaz
Például ilyen a helyben lakó szomszéd státuszának igazolása, de a takarmányvállalkozások adatbázisa és az ENAR is közhiteles nyilvántartásnak minősül. Utóbbi kapcsán fontos megemlíteni, hogy mivel az állatsűrűség megállapításához további számítások is szükségesek, ezért a joggyakorlat kialakulásáig továbbra is az igazolás megkérését javasoljuk.
Szigorodnak az egybefoglalt vételár és az egybefoglalt haszonbér szabályai
Az új előírások alapján több földrészlet egybefoglalt vételáron történő értékesítésére már csak akkor kerülhet sor, ha (1) azok egymással szomszédosak vagy (2) ha a földek azonos vagy szomszédos járás területén fekszenek és a földek bejegyzett földhasználója az eladó vagy legalább 3 éve a vevő.
Válasz VMisi #6909. hozzászólásáraha a sárgarépa latin nevét kiegészíted egy Bt.-vel, és rákeresel guglival, akkro meglátod, hogy alkalmas az a talaj, vagy nem.
majd számolj be, hogy sikerült-e földet venned. meg az is érdekelne, hogy hol laksz, honnan tervezel fél hektár földért elköltözni?
Válasz VMisi #6910. hozzászólásáraFelénk a homokos részeken intenzíven termelve és öntözve 800-1000 mázsa/hektár dinnyét termelnek. Ugyanez a föld kukoricából ha jól megázik ad hatvan-hetven mázsát, ha nem ázik meg, akkor gyakorlatilag kisül és zéró a termés.
Válasz olah.attila86 #1. hozzászólására
Szia!
Jól gondolod,nem feltétlenül a "jó talaj" a jó zöldség termesztésre! A tradicionális zöldségtermő vidékeken homokos öntéstalaj a jellemző. De feltétel,hogy legyen olcsó öntözésre alkalmas víz,sőt az sem hátrány ha a felvevő piac nincs a világvégén,(vagyis ez inkább régen volt érdekes mikor nem volt ennyi autópálya) De azt is érdemes figyelembe venni,hogy mennyi és milyen vad van az adott körzetben.
Üdv.: Csuti
Nincs profilkép
#1 olah.attila86 2021-12-19 21:39:29
Üdvözlöm a tisztelt fórumozókat. Előre is elnézést kérek, ha nagy hülyeséget kérdezek/mondok. Zöldségtermesztésbe szeretnék kezdeni, de semmi mezőgazdasági tapasztalatom nincs, a konyhakert művelésén kívül. Nem kifejezetten nagy területben gondolkozom, fél hektárnál semmiképpen sem szeretnék többel indulni.
Jelenleg a termőföld kiválasztásánál tartok, és az alábbi interaktív térképet használom a termőföldek minőségének becsélésére:
http://enfo.agt.bme.hu/gis/korinfo/
Ez alapján Fejér megyében szeretnék földet vásárolni, mert elég jó minőségűnek tűnik az ottani földek nagy része. Azonban kicsit kutakodva azt látom, hogy ez nem kimondottan az ország első számú zöldségtermesztő vidéke. Nem igazán értem a dolgot, mert azt feltételeztem, hogy a zöldségtermesztéshez a legideálisabb magas humusztartalommal rendelkező talaj, ezzel szemben azt látom, hogy a zöldségermesztés inkább a Duna-Tisza közére jellemző, ami a térkép adatai alapján nem rendelkezik olyan jó adottságokkal, mint a Fejér megyei földek.
Van valami csavar talán a történetben, és a kiszemelt dunántúli csernozjom talaj mégsem olyan jó zöldségtermesztéshez, mint ahogy azt elképzeltem? Szívesen fogadnék tanácsot arra vonatkozólag, hogy hol lenne érdemes elkezdeni ezt a kis projektet.
Válasz Pont #6907. hozzászólásáraNem ezt írtad, hanem azt, hogy egyet megvettél, és így tovább. Ez így nem igaz.
Úgy igen, hogy az egyik lehetőség az egybefoglalt vételáron történő eladásra, ha az érintett földrészletek egymással szomszédosak.
(a másik, hogy egy üzemközponthoz tartoznak)
Amit te írtál, az az elővételi jog. Ebben az esetben ugyan is a "legjobb" elővásárlási pozíciót kell megjelölni mind a szerződés szerinti vevőnek, mind az elfogadót tevőnek, mert az a szerződésben szereplő minden földrészletre vonatkozik.
Válasz nomen est omen #6906. hozzászólásáraA minden részletre kiterjedő cáfolatodra, a gyengébbek kedvéért, még egyszer leírom, hogy "így vettünk földeket", csak egynél voltunk szomszéd, de mégis az egészre, szomszéd ranghelyünk volt.
Válasz subikiss #6894. hozzászólásáraMifelénk csak az egymással szomszédos földeket lehet egy szerződésbe írni, tehát, ha az egyikbe szomszéd vagy és kvázi azt megvetted akkor az miatt leszel szomszéd a következőben és így tovább. A lényeg, hogy ha egynél szomszéd vagy akkor a az összesnél megáll a szomszéd elővásárlási ranghely, mi vettünk így földeket.
Válasz lemken #6903. hozzászólásáraSzerintem volt szó ilyenről nemrég. Vagy változott vagy változni fog, vagy alkotmánybírósági ítélet van róla. Utána kellene nézni.
Válasz MBD #6900. hozzászólásáraSzerintem meg a földhivatal csak azt fogja jóváhagyni, ahol megfelelsz a törvényi előírásoknak, vagyis ahol helyben lakó szomszéd vagy(azt a hrszt) a többi hrszt az eredei vevő javára fogja elbírálni. Szerintem, de kíváncsi vagyok, mert ahány üdvéd, ahány földhivatal, ahány bíróság, van olyan eset/ügy, hogy annyi féleképpen értelmezik a dolgot.
Sziasztok! Ökológiai gazdálkodóként szeretnék bérelni egy 20km-en belüli településen egy szántót, tehát nem helyben lakó ökogazda vagyok, ilyen esetben hanyadik vagyok a rangsorban?
Válasz subikiss #6899. hozzászólásáraHa szabályos lesz a kifüggesztett szerződés, és valóban egybefoglalt vételárról lesz szó, akkor elegendő a felsorolt földek közül egyben megfelelned valamely elővásárlási jogosultságnak, az az egészre értendő.
Válasz subikiss #6899. hozzászólásáraMegtudod vásárolni az egészet, de azt nem tudom hogy ilyenkor milyen elővásárlói helyet jelölsz meg ( helyben lakó..., helyen lakó szomszéd...) Ügyvédet kellene megkérdezni hogyan működik pontosan.
Válasz MBD #6898. hozzászólásáraMondjuk mindet megakarom venni, egybefoglalt a vételár is akkor mint szomszéd mindre jogosult vagyok, vagy pont az egybefoglalás miatt egyikre se?
Válasz subikiss #6897. hozzászólásáraElképzelhető , hogy a szerződésen leírják majd, hogy melyik hrsz-ú földért mennyi a pontos vételár, de ha teljesül az egybefoglalt vételár feltétele ( ha jól tudom akkor azok szomszédosnak kell lenniük vagy egy mezőgazdasági üzemközponthoz tartoznak) és ezt beleírják akkor nem lehet külön-külön elfogadó nyilatkozatot tenni a szerződésben szereplő földekre ( szerintem) .
Például a szomszéd föld ami a tiéd mellett van az a szerződés szerint 2 millió forint ( csak mondtam valamit) de az utána lévő meg 20 millió , azzal együtt te már lehet nem akarod megvenni.
Válasz MBD #6896. hozzászólásáraMég nincs kifüggesztve. úgy érted az egybefoglaltat, hogy x összeg az összes hrsz.-ért, tehát nincs részletezve hogy ez ennyi az annyi? Mit befolyásol ha egybefoglalt vagy ha nem?
Válasz subikiss #6894. hozzászólásáraAkkor külön hrsz.-ként kell nyilatkozni a szerződésben az elővásárlási rangsorban elfoglalt helyedről!De az ügyvéd úgyis tájékoztat majd róla!
Nekem is most van egy ilyen szerződésem !
Mégegy fontos kérdés felmerül itt, illetve hogy mennyire fontos, azt majd ti megmondjátok, de nekem az jött le, hogy mégis csak fontos az információ, mint olyan: hogy tudd, helyben ki mit szándékozik eladni és hogy te légy az első, a szerződött fél. Véve azt, hogy azonos jogosultsági körön lévőkkel az eladó szabad döntése szerint köt üzletet ha te egy már kifüggesztést látsz, arra hiába ácsingózol már, mert az eladó döntése megszületett (csak magasabb jogkörrel van értelme nekifutni). Szóval a kérdés az, hogy menet közben, már leszerződött állapotot a kifüggesztés 2 hónapján belül felrúghatja-e az eladó kénye-kedve szerint másvalaki, ugyanazon a körön lévő javára? Nem tűnik túl életszerűnek, de jogilag kérdezem. Az elővásárlásban jogosultságban előbb lévő részére meg ugyebár köteles felrúgni, az tiszta sor.
A fentiek miatt gondolom azt, hogy nagy előny az eleve tudás és az abból fakadó, eleve szerződött félnek levés, mert akkor az azonos jogosultságúaknak már nincs esélyük - minthogy az eladó már melletted döntött - csak a helyben lakóknak, ami bár előbbre lévő, de egy kisebb kör azért (egy szomszédos településről való vagy 20km-es induláshoz képest, melyek tipikusan nagy halmazok). Ez így érthető és jól gondolkodom?
Más: egy ügyvédi oldalon olvastam, hogy (tanya)ingatlant bérlő nem élvez elővásárlási jogot, az csak földbérlés esetén játszik. A kérdés az, hogy ez helyes információ? Ha nem, akkor számít-e, hogy földműves-e a bérlő? Illetve nemföldműves nem is bérelhet földet?
Válasz Rabó001 #6891. hozzászólásáraKirály (bár ez nézőpont kérdése), akkor jól tudtam, köszi. Kommunikálni igyekszem pár emberrel mostanában a témában, de csak a szokásosakat tapasztalom, vagyis hogy az arcvesztésből való félelemből a legnagyobb baromságokat is képesek váltig állítani, hiába nem biztosak benne és ez még a jobbik eset. Ezt is bele kell kalkulálni az infószerzésbe. Szóval csak egzaktul, kollegák, sorsok múlhatnak ezen, múlnak is.
Átjelentkezés-validálás ügyben hova lehetne fordulni hitelt érdemlő infóért? Neten rendelő szakügyvéd, hivatalos szerv, tapasztalt állampolgár? Tipp? Eléggé erre hegyeződik ki nálam most.
Évek óta élek adott település közigazgatási területén, szeretnék helyben lakóként indulni tanyaingatlanért, ha lesz lehetőség. Az ide vágó törvény 3 évet vár el életvitelszerű ottlétezés mellett, ismernek a szomszédok, innen indulok, ide érkezem, egyszóval itt vagyok és ez NEM kiskapu-keresés, azt szeretném csak validáltatni, hivatalossá tenni, ami egyébként is is van.
Kérdés, hogy ezekkel teljesültek-e a feltételek, mert nem tér ki a bejelentett lakcímre a paragrafus. Eggyel odébbi településen vagyok bejelentve, ami az itteni környéket tekintve már csak szomszédosként engedne indulni, ami gyengébb ütőkártya, akárhogy nézzük is. Ha én találok ingatlant - és ugye azonos jogosultsági körön lévők között az eladó választ, kivel köt üzletet - akkor már jó eséllyel nem egyezik meg utólag mással, ha már egyszer megírtuk a szerződést, viszont ha elébem vág egy helyben lakó...
Vagy: - és ez aggaszt mégjobban - az elektronikus kifüggesztéseket nézve is folyamat az van bennem, hogy kevés lesz ide a szomszédos településről való nekiindulás, mivel ott én támadhatnám be az ügyletet, utólag - de sikerrel leginkább csak helybenlakóként - szomszédos településEKről indulóból elég sok van, meg az eladó választása/eleve szerződés, lásd fent, szóval nem sok az esély. Ha hibás a gondolatmenet vagy tudtok akármit hozzátenni, minden példa, gondolat jól jön. Meglehetősen felpörgött a környéken az adásvétel, kitolódott a pusztába az élhető, megfizethető zóna, így az "úgy sem jelentkezik érte senki" elve sajnos nem játszik, még az áramtalan tanyákra is van kereslet, meg egyébként sem hiszek a lottózás-szerű hozzáállásban.
TEHÁT tudtok-e olyan esetről, mikor jegyzőnél tett nyilatkozattal vagy bármilyen más módon elismertetésre került az ottlakás, a helyben lakás? Van, lehet erre opció?
Továbbra is keresem a B-s jogsit nem igénylő, de földműves regisztrációt lehetővé tévő tanfolyamot. Bármelyik érdekel, ami még becsatlakozható és nem kér előképzettséget (a biotermesztő pl. kér, amihez a tudás is megvan, gyakorlat, motiváció is, de ennyi idő alatt nem tudok papírt varázsoltatni erről, ami viszont előfeltétel több tanfolyamnál, hiába mezőgazdasági szakirány). Bízom a tapasztalatotokban, segítségetekben, köszönöm előre is.
Válasz gabika82 #6886. hozzászólásáraNem semmi, BP-től 45 km-re, meg azon feszeng a tulaj, hogy a 1,8M/ha lehet sok és megvétózzák, mert a helyi nagy gazdák csak 0.8-0.9 akartak adni.
Válasz gabika82 #6884. hozzászólásáraRá ígérsz?
Inkább elfogadó nyilatkozatot teszel...
Egyébként ez nem kis pénz érte, legalább is felénk nem, nem tudom felétek milyen árak vannak, de ha gondolkodsz rajta, akkor biztos nem kirívóan magas felétek!
8784 hozzászólás
Válasz A.I. #6933. hozzászólásáraAz említett összeg..és termelési feltételek,a kalózok miatt volt,még sem működik.
Válasz Vinkó #6931. hozzászólásáraVannak itt csuda dolgok mindenhol!
210 az felénk akkor lesz, ha a búza 20000/tonna lesz(szerintem nem idén lesz annyi, vagy ki tudja)! Vannak tőlünk alacsonyabb bérleti díjak is az országban, de azért amiket már évekkel ezelőtt is lehetett hallani, hogy 120-150ezer azokat itt nem biztos, hogy ki lehetett volna gazdálkodni 5000es búzával!
Amit sokan elfelejtenek ezzel a bérleti díj dologgal kapcsolatban, hogy nem mind ugyan ott élünk és ugyan azon gazdálkodunk! Így biztos van, ahol manapság reális a fenti összeg, van ahol meg az 50000/ha is irreális!
Válasz Vinkó #6931. hozzászólásáraVannak itt csuda dolgok mindenhol!
210 az felénk akkor lesz, ha a búza 20000/tonna lesz(szerintem nem idén lesz annyi, vagy ki tudja)! Vannak tőlünk alacsonyabb bérleti díjak is az országban, de azért amiket már évekkel ezelőtt is lehetett hallani, hogy 120-150ezer azokat itt nem biztos, hogy ki lehetett volna gazdálkodni 5000es búzával!
Amit sokan elfelejtenek ezzel a bérleti díj dologgal kapcsolatban, hogy nem mind ugyan ott élünk és ugyan azon gazdálkodunk! Így biztos van, ahol manapság reális a fenti összeg, van ahol meg az 50000/ha is irreális!
Válasz A.I. #6927. hozzászólásáraItt a 210 ezrest letépték,csak azért is alapon. Most indul a mandula,mert a szerződésben megkötött volt a tápanyag és növénykultúra is, mit a rájelentkező,értelemszerűen nem akar tartani. Jah és egy éves a szerződés...szóval a magas ár-megkötött feltételek az ügyvédeket fogják gazdagítani. Bár a magas árat innentől majd felülírják(talán). A feltételek viszont nyilván érdekes téma lesz..egy évig facélia...stb. Szóval kérdés mi lesz az ami még belefér a szerződésbe,és mi tántorít el kalózokat. Természetesen e mellett jön a külföldi,és szőröstül bőrőstül meg vesz egy komplett KFT ami alá a jelenlegi tulajok szépen gyűjtögették a földet. De mivel egy full modern céget vesz meg a kuncsaftok,zömében továbbra is oda tolják a terményt. Miközben egymás szerződéseit tépik le. Jah és a jelenlegi még Magyar tulaj-ok alakított közben egy másik céget...mire lejárna a 20 év már áttolta oda a bérelt földeket...pl. A saját marad az eladandó KFT alatt.
Július 1-től.
"20. § * Elővásárlási jog nem áll fenn
b) * az adott földben legalább három éve tulajdonrésszel rendelkező vevő által kötött, a közös tulajdon megszüntetését eredményező adás-vétel,"
Ha osztatlanban történik egy tulajdonrész adásvétele, és az valamelyik tulajdonostársnak nem tetszik, vagy nem tud élni az elővásárlási jogával, van lehetősége a folyamat megakasztására.
Válasz csuti0 #6923. hozzászólására27. §
"(3) * Az (1) bekezdésben foglaltakon túl, a mezőgazdasági igazgatási szerv - az adás-vételi szerződés vagy a csereszerződés jóváhagyását támogató helyi földbizottsági állásfoglalás ellenére - a 24. § (3) bekezdésében meghatározott körülmények figyelembevétele alapján megtagadhatja az adásvételi szerződés jóváhagyását.
24. §
(3)
h) a földnek az ügylet szerinti ellenértéke alapos indok nélkül ne haladja meg
ha) erdőnek nem minősülő föld esetén a földnek - indexálással meghatározott - 20 éves termelési időszakra számított jövedelemtermelő képességét,
hb) erdőnek minősülő föld esetében a földnek 50 éves termelési ciklusra számított jövedelemtermelő képességét azzal, hogy az erdőtalaj és a faállomány értékét együttesen kell megállapítani, amelynek során az erdőtalaj értékét az erdő örökös járadékából, míg a faállomány értékét a potenciális véghasználatból levezetett jelenérték szerint kell kiszámítani,
továbbá a földön létesített ültetvény vagy felépítmény értékét nettó pótlásiköltség alapú értékbecsléssel kell megállapítani.
Válasz ..,-:) #6926. hozzászólásáraEz itt a környékünkön igen vadnak számítana, már mint a 170e/ha, még így is is, hogy a termény árak alakultak valamicskét!
Viszont amit itt próbáltak ilyen árral áttolni, ott az volt az okaság, hogy a magas ár miatt majd mindenki megfarol, aztán majd egy év elteltével meg módosítják a díjat(ez akkor ciki, ha a bérbe adó beint)!
Válasz A.I. #6925. hozzászólásáraNincs “apró betűs” rész, ez ennyi.
Válasz ..,-:) #6924. hozzászólásáraAzt nem ollózod hozzá, hogy mikor és milyen körülmények között lehet majd módosítani a bérleti díjat!
Környéken is volt ilyen próbálkozás, hogy elriassza az előhaszonbérletre jogosultakat!
Bele is kötöttek rögtön, azt viszont nem hallottam sajnos, hogy mi lett a vége, végül is ki kapta meg a jogot!
( Felénk ez a díj több, mint 2x!)
Válasz csuti0 #6923. hozzászólására
Válasz nomen est omen #6922. hozzászólásáraSzia!
Az én olvasatomban a földvásárlásoknál az új eljárási rend a következőképp fog zajlani.
Földhivatal megkapja a szerződést, amit tartalmilag megvizsgál, és ha azt rendben találja megküldi az illetékes jegyzőnek kifüggesztésre, levétel után a jegyző azt továbbítja a kamarának,ők elküldik véleményezésre a helyi TAB-nak,onnan átkerül a megyei TAB-hoz, ők mondják rá a végső áment.
Amivel te kevered az a haszonbérlet,ott vizsgálhatja a bérleti díjat a földhivatal,és ha aránytalannak,nem a helyben kialakultnak ítéli, akkor már kifüggesztésre sem kerül,megtagadja!
Üdv.: Csuti
Válasz csuti0 #6919. hozzászólásáraAz ingatlanügyi hatóság vizsgálhatja az eladási árat, és ha azt aránytalannak tartja, megtagadhatja a szerződés jóváhagyását akkor is, ha azt a kamara támogatta.
Válasz csuti0 #6919. hozzászólásáraSzia!
Inkább az adásvétel érdekelt volna jobban!
Köszönöm...
Válasz Sz_Pisti #6917. hozzászólásáraSzia!
Bizony a mai napig vannak hibás szerződések,ez lehet formai hiba,de akár valótlan tartalom. Régebben valóban sokkal több volt a hibás, de a mai napig vannak még "válóperes" ügyvédek által szerkesztett iratok amik nem felelnek meg. Véleményem szerint nem rossz,hogy kifüggesztés előtt megnézi az a hivatal, aki ki fogja adni a végleges hozzájárulást!
Üdv.: Csuti
Válasz fendt309 #6918. hozzászólásáraSzia!
Ezt nem jól tudod, a földhivatal nem fogja az adásvétel összegét vizsgálni, az a helyi-megyei TAB feladata!
Viszont ha egy haszonbérletnél vélelmezhető,hogy nem a helyi viszonyoknak megfelelően alakították ki a haszonbér mértékét,és evvel elriaszthatják az előhaszonbéletre jogosultakat, akkor megtagadhatja, és nem küldi tovább a helyi jegyzőnek kifüggesztésre.
Üdv.: Csuti
Úgy tudom (?), hogy az adott területre a földhivatal maximálja a haszonbérleti szerződés Ft/ha és az adásvételi Ft/ha értékét.
Ha pl egy adásvételnél sokalja az árat a földhivatal, akkor az ő általuk javasolt áron KELL eladnia az eladónak a területet vagy előállhat az adásvételtől?
( Természetesen ekkor már ugye az adásvételi be lett küldve a földhivatalhiz.)
Válasz csuti0 #6916. hozzászólására A hibás szerződések azért nem fordulnak elő tömegével, szóval nem érdemes arra számítani, hogy rövidülne az ügyintézés
Válasz lemken #6915. hozzászólásáraSzia!
Sanszos,hogy hosszabbodik az ügyintézés mivel 2x megy a földhivatalba. De az sem kizárt,hogy rövidül, az eleve "nem megfelelő" szerződések már az elején kirostálódnak, és nem kerülnek 60 napra kifüggesztésre. Így a TAB-ok elé már csak olyan szerződés kerül, ami tartalmilag,formailag megfelel a földhivatalnak. Így nem lesz visszadobott újrafüggesztett szerződés ,és így kamaránál az ügyek száma csökkenni fog. Tehát remélhetőleg az átfutási idő is.
Üdv.: Csuti
Válasz csuti0 #6913. hozzászólásáraA gyakorlatban ez mit jelent ha az ügyintézés hosszát nézzük? Mivel most már 2x is megfordul a szerződés a földhivatalnál.
Üdv! Segítséget szeretnék kérni! Van egy földterület melyet eladásra kínáltunk, megtaláltuk rá a vevőnket de a kifüggesztés ideje alatt rájelentkeztek elővásárlási joggal. A kamara jóváhagyta és megkaptuk a határozatot. Az új vevőnket nem ismerjük, az adás-vételt az eredeti vevő ügyvédje intézte. Mi most a teendőnk? Nekünk kell keresni az új vevőt, vagy ő jelentkezik? Kinek az ügyvédjén keresztül megy az ügyintézés és kit terhelnek ennek a költségei? Az eredeti szerződésben benne van, hogy x időn belül fizetnie kell, ez vonatkozik az új vevőre is? Ha nem fizet időben akkor automatikusan az eredeti vevőé a föld vagy újra kell indítani az egész folyamatot? Válaszokat előre is köszönöm!
Sziasztok!
Új év új szabályok:
Az adásvételi szerződést már nem a jegyzőhöz, hanem a földhivatalhoz kell benyújtani
A megkötött szerződést elsőként a földhivatalhoz kell majd benyújtani, így az esetleges jogi hibákat már az eljárás legelején kiszűrheti a földhivatal. Az előzetes vizsgálat után a földhivatal hivatalból küldi meg a jegyzőnek a szerződést. Az eljárás a továbbiakban már a megszokott módon folytatódik, tehát a jegyző gondoskodik a hirdetményi közlésről, majd jön a kamarai állásfoglalás, végül a földhivatali végleges jóváhagyás. Fontos, hogy ugyanez a logika lesz irányadó a haszonbérleti szerződések jóváhagyásakor is.
Az elővásárlási vagy előhaszonbérleti jog igazolásához már nem kell csatolni azokat a dokumentumokat, amelyeket közhiteles nyilvántartás is tartalmaz
Például ilyen a helyben lakó szomszéd státuszának igazolása, de a takarmányvállalkozások adatbázisa és az ENAR is közhiteles nyilvántartásnak minősül. Utóbbi kapcsán fontos megemlíteni, hogy mivel az állatsűrűség megállapításához további számítások is szükségesek, ezért a joggyakorlat kialakulásáig továbbra is az igazolás megkérését javasoljuk.
Szigorodnak az egybefoglalt vételár és az egybefoglalt haszonbér szabályai
Az új előírások alapján több földrészlet egybefoglalt vételáron történő értékesítésére már csak akkor kerülhet sor, ha (1) azok egymással szomszédosak vagy (2) ha a földek azonos vagy szomszédos járás területén fekszenek és a földek bejegyzett földhasználója az eladó vagy legalább 3 éve a vevő.
Üdv: Csuti
Válasz VMisi #6909. hozzászólásáraha a sárgarépa latin nevét kiegészíted egy Bt.-vel, és rákeresel guglival, akkro meglátod, hogy alkalmas az a talaj, vagy nem.
majd számolj be, hogy sikerült-e földet venned. meg az is érdekelne, hogy hol laksz, honnan tervezel fél hektár földért elköltözni?
Válasz VMisi #6910. hozzászólásáraFelénk a homokos részeken intenzíven termelve és öntözve 800-1000 mázsa/hektár dinnyét termelnek. Ugyanez a föld kukoricából ha jól megázik ad hatvan-hetven mázsát, ha nem ázik meg, akkor gyakorlatilag kisül és zéró a termés.
Válasz VMisi #6909. hozzászólására
Nincs profilkép
#2 csuti0 2021-12-22 15:56:41
Válasz olah.attila86 #1. hozzászólására
Szia!
Jól gondolod,nem feltétlenül a "jó talaj" a jó zöldség termesztésre! A tradicionális zöldségtermő vidékeken homokos öntéstalaj a jellemző. De feltétel,hogy legyen olcsó öntözésre alkalmas víz,sőt az sem hátrány ha a felvevő piac nincs a világvégén,(vagyis ez inkább régen volt érdekes mikor nem volt ennyi autópálya) De azt is érdemes figyelembe venni,hogy mennyi és milyen vad van az adott körzetben.
Üdv.: Csuti
Nincs profilkép
#1 olah.attila86 2021-12-19 21:39:29
Üdvözlöm a tisztelt fórumozókat. Előre is elnézést kérek, ha nagy hülyeséget kérdezek/mondok. Zöldségtermesztésbe szeretnék kezdeni, de semmi mezőgazdasági tapasztalatom nincs, a konyhakert művelésén kívül. Nem kifejezetten nagy területben gondolkozom, fél hektárnál semmiképpen sem szeretnék többel indulni.
Jelenleg a termőföld kiválasztásánál tartok, és az alábbi interaktív térképet használom a termőföldek minőségének becsélésére:
http://enfo.agt.bme.hu/gis/korinfo/
Ez alapján Fejér megyében szeretnék földet vásárolni, mert elég jó minőségűnek tűnik az ottani földek nagy része. Azonban kicsit kutakodva azt látom, hogy ez nem kimondottan az ország első számú zöldségtermesztő vidéke. Nem igazán értem a dolgot, mert azt feltételeztem, hogy a zöldségtermesztéshez a legideálisabb magas humusztartalommal rendelkező talaj, ezzel szemben azt látom, hogy a zöldségermesztés inkább a Duna-Tisza közére jellemző, ami a térkép adatai alapján nem rendelkezik olyan jó adottságokkal, mint a Fejér megyei földek.
Van valami csavar talán a történetben, és a kiszemelt dunántúli csernozjom talaj mégsem olyan jó zöldségtermesztéshez, mint ahogy azt elképzeltem? Szívesen fogadnék tanácsot arra vonatkozólag, hogy hol lenne érdemes elkezdeni ezt a kis projektet.
Válasz Pont #6907. hozzászólásáraNem ezt írtad, hanem azt, hogy egyet megvettél, és így tovább. Ez így nem igaz.
Úgy igen, hogy az egyik lehetőség az egybefoglalt vételáron történő eladásra, ha az érintett földrészletek egymással szomszédosak.
(a másik, hogy egy üzemközponthoz tartoznak)
Amit te írtál, az az elővételi jog. Ebben az esetben ugyan is a "legjobb" elővásárlási pozíciót kell megjelölni mind a szerződés szerinti vevőnek, mind az elfogadót tevőnek, mert az a szerződésben szereplő minden földrészletre vonatkozik.
Válasz nomen est omen #6906. hozzászólásáraA minden részletre kiterjedő cáfolatodra, a gyengébbek kedvéért, még egyszer leírom, hogy "így vettünk földeket", csak egynél voltunk szomszéd, de mégis az egészre, szomszéd ranghelyünk volt.
Válasz Pont #6905. hozzászólásáraEz így ebben a formában nem igaz......
Válasz subikiss #6894. hozzászólásáraMifelénk csak az egymással szomszédos földeket lehet egy szerződésbe írni, tehát, ha az egyikbe szomszéd vagy és kvázi azt megvetted akkor az miatt leszel szomszéd a következőben és így tovább. A lényeg, hogy ha egynél szomszéd vagy akkor a az összesnél megáll a szomszéd elővásárlási ranghely, mi vettünk így földeket.
Válasz lemken #6903. hozzászólásáraSzerintem volt szó ilyenről nemrég. Vagy változott vagy változni fog, vagy alkotmánybírósági ítélet van róla. Utána kellene nézni.
Válasz MBD #6900. hozzászólásáraSzerintem meg a földhivatal csak azt fogja jóváhagyni, ahol megfelelsz a törvényi előírásoknak, vagyis ahol helyben lakó szomszéd vagy(azt a hrszt) a többi hrszt az eredei vevő javára fogja elbírálni. Szerintem, de kíváncsi vagyok, mert ahány üdvéd, ahány földhivatal, ahány bíróság, van olyan eset/ügy, hogy annyi féleképpen értelmezik a dolgot.
Sziasztok! Ökológiai gazdálkodóként szeretnék bérelni egy 20km-en belüli településen egy szántót, tehát nem helyben lakó ökogazda vagyok, ilyen esetben hanyadik vagyok a rangsorban?
Válasz subikiss #6899. hozzászólásáraHa szabályos lesz a kifüggesztett szerződés, és valóban egybefoglalt vételárról lesz szó, akkor elegendő a felsorolt földek közül egyben megfelelned valamely elővásárlási jogosultságnak, az az egészre értendő.
Válasz subikiss #6899. hozzászólásáraMegtudod vásárolni az egészet, de azt nem tudom hogy ilyenkor milyen elővásárlói helyet jelölsz meg ( helyben lakó..., helyen lakó szomszéd...) Ügyvédet kellene megkérdezni hogyan működik pontosan.
Válasz MBD #6898. hozzászólásáraMondjuk mindet megakarom venni, egybefoglalt a vételár is akkor mint szomszéd mindre jogosult vagyok, vagy pont az egybefoglalás miatt egyikre se?
Válasz subikiss #6897. hozzászólásáraElképzelhető , hogy a szerződésen leírják majd, hogy melyik hrsz-ú földért mennyi a pontos vételár, de ha teljesül az egybefoglalt vételár feltétele ( ha jól tudom akkor azok szomszédosnak kell lenniük vagy egy mezőgazdasági üzemközponthoz tartoznak) és ezt beleírják akkor nem lehet külön-külön elfogadó nyilatkozatot tenni a szerződésben szereplő földekre ( szerintem) .
Például a szomszéd föld ami a tiéd mellett van az a szerződés szerint 2 millió forint ( csak mondtam valamit) de az utána lévő meg 20 millió , azzal együtt te már lehet nem akarod megvenni.
Válasz MBD #6896. hozzászólásáraMég nincs kifüggesztve. úgy érted az egybefoglaltat, hogy x összeg az összes hrsz.-ért, tehát nincs részletezve hogy ez ennyi az annyi? Mit befolyásol ha egybefoglalt vagy ha nem?
Válasz subikiss #6894. hozzászólásáraA szerződésben szerepel az egybefoglalt vételár?
Válasz subikiss #6894. hozzászólásáraAkkor külön hrsz.-ként kell nyilatkozni a szerződésben az elővásárlási rangsorban elfoglalt helyedről!De az ügyvéd úgyis tájékoztat majd róla!
Nekem is most van egy ilyen szerződésem !
Ha egy szerződésben több hrsz. szerepel és mint szomszéd élnék az előjogommal viszont nem az összes hrsz.-el vagyok szomszédos olyankor mi hogy van?
Mégegy fontos kérdés felmerül itt, illetve hogy mennyire fontos, azt majd ti megmondjátok, de nekem az jött le, hogy mégis csak fontos az információ, mint olyan: hogy tudd, helyben ki mit szándékozik eladni és hogy te légy az első, a szerződött fél. Véve azt, hogy azonos jogosultsági körön lévőkkel az eladó szabad döntése szerint köt üzletet ha te egy már kifüggesztést látsz, arra hiába ácsingózol már, mert az eladó döntése megszületett (csak magasabb jogkörrel van értelme nekifutni). Szóval a kérdés az, hogy menet közben, már leszerződött állapotot a kifüggesztés 2 hónapján belül felrúghatja-e az eladó kénye-kedve szerint másvalaki, ugyanazon a körön lévő javára? Nem tűnik túl életszerűnek, de jogilag kérdezem. Az elővásárlásban jogosultságban előbb lévő részére meg ugyebár köteles felrúgni, az tiszta sor.
A fentiek miatt gondolom azt, hogy nagy előny az eleve tudás és az abból fakadó, eleve szerződött félnek levés, mert akkor az azonos jogosultságúaknak már nincs esélyük - minthogy az eladó már melletted döntött - csak a helyben lakóknak, ami bár előbbre lévő, de egy kisebb kör azért (egy szomszédos településről való vagy 20km-es induláshoz képest, melyek tipikusan nagy halmazok). Ez így érthető és jól gondolkodom?
Más: egy ügyvédi oldalon olvastam, hogy (tanya)ingatlant bérlő nem élvez elővásárlási jogot, az csak földbérlés esetén játszik. A kérdés az, hogy ez helyes információ? Ha nem, akkor számít-e, hogy földműves-e a bérlő? Illetve nemföldműves nem is bérelhet földet?
Válasz Rabó001 #6891. hozzászólásáraKirály (bár ez nézőpont kérdése), akkor jól tudtam, köszi. Kommunikálni igyekszem pár emberrel mostanában a témában, de csak a szokásosakat tapasztalom, vagyis hogy az arcvesztésből való félelemből a legnagyobb baromságokat is képesek váltig állítani, hiába nem biztosak benne és ez még a jobbik eset. Ezt is bele kell kalkulálni az infószerzésbe. Szóval csak egzaktul, kollegák, sorsok múlhatnak ezen, múlnak is.
Átjelentkezés-validálás ügyben hova lehetne fordulni hitelt érdemlő infóért? Neten rendelő szakügyvéd, hivatalos szerv, tapasztalt állampolgár? Tipp? Eléggé erre hegyeződik ki nálam most.
Válasz naprin #6890. hozzászólásáraSehogy! Nem ráígérés, nem licita.
Válasz A.I. #6885. hozzászólásáraKifüggesztés esetén hogy van ez a ráígérés? Van/lehet licit vagy nem?
Évek óta élek adott település közigazgatási területén, szeretnék helyben lakóként indulni tanyaingatlanért, ha lesz lehetőség. Az ide vágó törvény 3 évet vár el életvitelszerű ottlétezés mellett, ismernek a szomszédok, innen indulok, ide érkezem, egyszóval itt vagyok és ez NEM kiskapu-keresés, azt szeretném csak validáltatni, hivatalossá tenni, ami egyébként is is van.
Kérdés, hogy ezekkel teljesültek-e a feltételek, mert nem tér ki a bejelentett lakcímre a paragrafus. Eggyel odébbi településen vagyok bejelentve, ami az itteni környéket tekintve már csak szomszédosként engedne indulni, ami gyengébb ütőkártya, akárhogy nézzük is. Ha én találok ingatlant - és ugye azonos jogosultsági körön lévők között az eladó választ, kivel köt üzletet - akkor már jó eséllyel nem egyezik meg utólag mással, ha már egyszer megírtuk a szerződést, viszont ha elébem vág egy helyben lakó...
Vagy: - és ez aggaszt mégjobban - az elektronikus kifüggesztéseket nézve is folyamat az van bennem, hogy kevés lesz ide a szomszédos településről való nekiindulás, mivel ott én támadhatnám be az ügyletet, utólag - de sikerrel leginkább csak helybenlakóként - szomszédos településEKről indulóból elég sok van, meg az eladó választása/eleve szerződés, lásd fent, szóval nem sok az esély. Ha hibás a gondolatmenet vagy tudtok akármit hozzátenni, minden példa, gondolat jól jön. Meglehetősen felpörgött a környéken az adásvétel, kitolódott a pusztába az élhető, megfizethető zóna, így az "úgy sem jelentkezik érte senki" elve sajnos nem játszik, még az áramtalan tanyákra is van kereslet, meg egyébként sem hiszek a lottózás-szerű hozzáállásban.
TEHÁT tudtok-e olyan esetről, mikor jegyzőnél tett nyilatkozattal vagy bármilyen más módon elismertetésre került az ottlakás, a helyben lakás? Van, lehet erre opció?
Továbbra is keresem a B-s jogsit nem igénylő, de földműves regisztrációt lehetővé tévő tanfolyamot. Bármelyik érdekel, ami még becsatlakozható és nem kér előképzettséget (a biotermesztő pl. kér, amihez a tudás is megvan, gyakorlat, motiváció is, de ennyi idő alatt nem tudok papírt varázsoltatni erről, ami viszont előfeltétel több tanfolyamnál, hiába mezőgazdasági szakirány). Bízom a tapasztalatotokban, segítségetekben, köszönöm előre is.
Válasz gabika82 #6886. hozzászólásáraNem semmi, BP-től 45 km-re, meg azon feszeng a tulaj, hogy a 1,8M/ha lehet sok és megvétózzák, mert a helyi nagy gazdák csak 0.8-0.9 akartak adni.
Válasz gabika82 #6886. hozzászólásáraHa mindennek nő az ára, akkor a földé is fog!
Ha lehet rajta termelni, akkor behozza az árát.
Válasz A.I. #6885. hozzászólásáraSzia!hát eléggé felverték a föld arakat itt 3 milió 1 hektár vagy felette!
Válasz gabika82 #6884. hozzászólásáraRá ígérsz?
Inkább elfogadó nyilatkozatot teszel...
Egyébként ez nem kis pénz érte, legalább is felénk nem, nem tudom felétek milyen árak vannak, de ha gondolkodsz rajta, akkor biztos nem kirívóan magas felétek!