Hirdetés
Fórum
- Forgatás nélküli talajművelés új
- Napraforgó ára új
- S.O.S. új
- MTZ traktor szerelési kérdések – Mindörökké Belarus! új
- Mikor jön az ESŐ?! Agrármeteorológia, időjárás új
- Fortschritt E-514 kombájn új
- Homlokrakodók, targoncás, törzscsuklós rakodók új
- MTZ-re utólagos klíma szerelés! új
- Epertermelés új
- Mi lesz veled mezőgazdaság! új
Cikkajánló

Pannonia Bio: ha kukorica helyett mást termesztenek a gazdák, nőhet az exportkitettség
Interjú a Pannonia Bio Zrt. kereskedelmi igazgatójával, Lengyel Zsolttal.
418 hozzászólás
Válasz Ares 826 #417. hozzászólására
Takarónövény vetés lenne a ter aratás előtt.
Válasz MrPoke #402. hozzászólására
Ha ezzel akarsz búzát vetni mire egy hekire kiszórod vele a magot az első negyed hektárnál már tökön is szúrod magad az tuti!
Válasz .Richard. #415. hozzászólására
Megvannak a szabályai a légi növényvédelemnek Kamov stb.... bejelentési kötelezettség van 60 nappal előtte, ahhoz vannak szerek is. De lehet kérni rendkívülit sürgősséggel ha van rá indok, ez felügyelő függő hogy mit fogadnak el. De pl. 10 ha-nál kisebb nem lehet, védősávok elég nagyok azt hiszem 100 v. 200 méter stb, szóval ezért van halálra ítélve
Válasz Pont #413. hozzászólására
Az sem semmi táv azzèrt, de a magasság az szinte semmi. Igaz nem drón de a Camov, jelenleg repülhet mèg? Mert szúnyogot fújnak vele. Anno úgy volt,nincs èrvènyes ..... Semmilye.
Válasz Pont #411. hozzászólására
Azért egy rovar vagy gomba szórással nem nagyon lehet mellényúlni, kb csak annyira, mint a szántóföldi géppel.
Válasz .Richard. #412. hozzászólására
A távolság ha a 20 méterre gondolsz az nagyon is baráti, pl. a roundap mega esetében ez hidastraktorral 50 méter körben!!! A lényeg hogy legalább valamit engedélyeztek, mert még a facebookon naponta 5-6 hirdetés pl. ABZ drone stb. hiába kérdem milyen szerek várnak engedélyezésre, inkább törlik a kérdésemet minthogy tisztán látnánk....
Válasz Pont #411. hozzászólására
a távolságok felsorolása meg a fák arra engednek következtetni,hogy nesze semmi fogd meg jól.
lehet ribizli bokorra gondoltak.
Megvan az első növényvédő szer engedélye, ami drónnal is kijuttatható, GYÜMÖLCSÖSBEN.
Elérhető az első növényvédő szer hazánkban, mely már kijuttatható pilóta nélküli légi járművel: az acetamiprid hatóanyagú, Mospilan 20 SG rovarölő szer esetében történt meg az engedély kiterjesztése – adta hírül Nébih. A készítmény cseresznyében, meggyben és dióban alkalmazható drónnal történő permetezéssel, mellyel a termesztők a cseresznyelégy és a nyugati dióburok-fúrólégy ellen védekezhetnek.
A Mospilan 20 SG rovarölő szer a Combi-protec csalétek és rovarölő szer, hatásjavító segédanyaggal kombinációban permetezhető ki.
Az engedélyezett szer megléte mellett természetesen kiemelten fontos az egyéb munkavédelmi előírások szigorú betartása. A pilóta nélküli légi jármű maximum 2 méteres magasságban repülhet a kultúra felett, maximum 15 km/h sebességgel. A permetezés során biztosítani kell, hogy a kezelendő kultúrára kerülő permetlé cseppek 50%-os térfogat szerinti átmérője legalább 200 µm legyen. A kezelt területtől tartandó védőtávolság 20 méter.
A munka megkezdése előtt a kezelt terület és a hozzá tartozó védősáv szélén a következő felirattal ellátott, figyelmeztető táblákat kell elhelyezni:
„Pilóta nélküli légi járműves (drónos) permetezés folyik ezen a területen, belépni a területre veszélyes és tilos!".
A Nébih felhívja a növényvédelmi szakirányítók, a növényvédő szert felhasználók és kijuttatók figyelmét, hogy a készítmény forgalmi kategória besorolása – a hatóanyagra vonatkozó harmonizált osztályozás figyelembevételével – megváltozott.
Összességében az első készítmény engedélyének kiadásával elhárult minden akadály a drónos permetezés jogszabályoknak megfelelő végzése elől. Mindazonáltal fontos tudni, hogy a jogszerű tevékenységhez az alkalmazott drónnak továbbra is típusminősítéssel kell rendelkeznie, és a drón pilótájának is szerepelnie kell a Nébih által vezetett drónpilóta nyilvántartásban. A drónos permetezés változatlanul légi növényvédelemnek minősül, ezért kizárólag növényorvos felügyelete mellett végezhető. Továbbá a tevékenység megkezdése előtt engedélyt kell kérni a területileg illetékes vármegyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi osztályától.
Válasz Dronnal permetező #408. hozzászólására
tudod mi jutott ma eszembe, hol volna értelme a drónnal permetezésnek? és tényleg lóvét takarítana meg, szóval valós munka, valós lóvé?
pl. egy őszi grubbrozás, tavaszra itt-ott kizöldül, legtöbbször nem is egybefüggően, hanem pár őszi keléső gyom tavaszra megerősödik. belemész kultival, hogy kiszedjed, vagy totál glifó, mindegyik pénz és idő, hektáronként 4 nö9vényért.
nah, ha ezeklet ki lehetne szedni drónnal, az fasza lenne. tök automatán, fölszáll, és intézi. odarepülsz, lefényképezed, ami zöld, és nagyobb mnt 5 cm,. azt be kell repülni. lefényképezi, miközben kirepül a szántó srakára tankolni, közbe kiszámolja ideális útvonalat, leszáll, teleborítom, fölszáll, teszi a dolgát, én meg fölrakom a lábam a kannára, és olvasok. ha végez, sípol, és viszem haza.
nah ezt csináld meg.
Válasz Dronnal permetező #408. hozzászólására
Néztem a vizsgát, lassan kezdi kiforni magát, 1 év és úgy megy mint az Aranykalászos. Kifizeted a képzést és megkapod a végzetséget... :D
Ára meg megy lefele, most 750eFt ért már van, ha fokozódik a verseny és kitudnak minnél több mindent tolni online képzésbe akkor csökken az ára úgyis.
Vagy mint egy jogosítvány . Az sem már a régi.
Válasz MrPoke #406. hozzászólására
Így van, egy elég hosszadalmas képzésen kell átesni, majd sok sok engedély, na meg sok sok pénz is kell hozzá hogy minden meglegyen.
Válasz Radocz #405. hozzászólására
Hát igen, lassan őrölnek a malmok.
Nyugatra már drónok mennek a mentőre váró személyhez.
Válasz Dronnal permetező #404. hozzászólására
Közben utána olvastam, és speciális engedély kell ha bármit kijutatt a drón, még ha szentelt vizzel szeretném megáldani a búzát akkor is.
Válasz Dronnal permetező #404. hozzászólására

Három évvel ezelőtt hallottam először, hogy hamarosan lesz jogszabály.
Válasz MrPoke #402. hozzászólására
Hamrosan megváltozik de a drónokat jelenleg csak ezekre lehet használni a mezőgazdaságban
https://dronnalpermetezo.hu/2023/01/21/a-dronok-alkalmazasi-teruletei/
Válasz MrPoke #402. hozzászólására
Érdeklődtem iránta én is, azt tudni kell, hogy rízs szemek vetésére van kitalálva.
Válasz Ares 826 #401. hozzászólására
https://dronshop.hu/agras-t10-spreading-system
Válasz MrPoke #396. hozzászólására
Hogy is akarsz vele vetni???
Válasz Erdőjaro #399. hozzászólására
Feljelented, a többit intézi a hatóság. Bár jobbnak tartom, ha ilyenkor a kezed ügyében van egy Dupla és vadkárelhárítás jeligével megszórod némi ólommal, tuti nem védett madár
Üdv mindenkinek! Olyan esetben milyen eljárást lehet indítani,ha valaki engedély nélkül drónos fotókat,videót készít magánterületről,aztán az ember a területét,netán saját magát nem felismerhetően ugyan de viszontlátja egy közösségi oldalon egy szép kis videóban? Legyen az szántó, legelő,erdő,vagy azon folyó munka,aratás, vetés,favágás,
Válasz Pont #397. hozzászólására
Ez tiszta sor is. Viszont a növényvédelmi dron pilóta képzésnek vannak olyan elemei is ami a növényvédelemmel kapcsolatos. De pl egy szántóföldi permetezőt sem kell vizsgáztatni ha te azzal nem juttatsz ki növényvédőszert.
Az már régen volt, hogy kint kellet lennie a felsőfokú képesítéssel rendelkező. Már szántóföldön sem kell kint lennie.
A1/A3 és az A2 drónpilóta képzés az alap az nem is nagy kaland, utána viszont.......
Az biztos, ha már vizet permetez akkor is kell valami speciális kategória.
Jelenleg 750e-1MFt ig terjednek a növényvédő drónpilóta képzések. Lehet megcsinálnék valami egyszerűbbet és akkor drónoznék, mivel én 90% ban inkább szenteltvizet locsolnék a földekre, valamint aprómagot vetnék. arra a 10% ra meg hívnék növényvédőst.
Válasz MrPoke #396. hozzászólására
Szerintem a drónpilóta vizsga az ugyan az. Az a légi jármű biztonságosan vezetni tudását hivatott igazolni. Növény védőszer kijuttatás esetén még pluszban kötelező a felsőfokú növényvédelmi képesítéssel rendelkező jelenléte is.( Ha jól emlékszem minden 200g fölötti súllyal rendelkező, drónra vizsga kell, a felszálló tömeg növekedésével egyre komolyabb kategóriájú.)
Tudja valaki ha én drónnal szeretnék permetezni, vetni, műtrágyázni. Tehát növényvédőszert nem akarok kijutattni. Akkor milyen vizsga kellene? :)
"Lényeges üzemeltetési kérdés a permetező drón alkalmazásakor a növényvédő szerek használata. A permetező drónok használatáról szóló első híradásokban azt hangoztatták, hogy a növényvédelemben a drónt sokkal kevesebb permetlével lehet használni, mint más permetező eszközt és hatékonyabb is, mint a hagyományos permetező eszközök, elegendő kevesebb hatóanyagot kijuttatni. Ez azonban nem bizonyosodott be.

Emiatt a szakmai szabályozás Magyarországon abba az irányba indult el, hogy amely növényvédő szert drónról kívánnak kijuttatni, azt egy egyszerűsített engedélyezési eljáráson kell keresztülvinni - hatékonysági és elsodródási vizsgálatokat kell végezni.
Ha a hatékonyság és az elsodródási paraméter is megfelelő, akkor a Nébih módosítja a növényvédő szer engedélyokiratát, és lehetővé válik a szerrel történő drónos permetezés is.
Eddig hat készítményre nyújtottak be drónos kijuttatásra engedélykiterjesztési kérelmet, de ezt a Nébih egyik esetben sem tudta kiadni a megfelelő eredmények hiánya miatt."
Óriási az igény ezekre a szakemberekre a mezőgazdaságban – jelentkezz te is a képzésre!
Drónnal nem lehetne vadriasztást végezni?Arra gondoltam, hogy a tábla közepétől indulna, és igy haladna kifelé hogy a bentlévőket már kihajtaná,felréve ha félnek tőle.2-3 óra mulva megismételni és akkor már hátha nem mennenek vissza reggelig.Gondolom ilyen utvonalat be lehet táplálni. Max. 8 ha-os tábla lenne,kb. 200x400 m
Válasz atisgyulai #391. hozzászólására

Ja, elég bátrak.
Válasz Bárány #386. hozzászólására
Ahhoz képest hogy elvileg nincs drónos fújás, a face újabban ezzel van tele! ( lehet csak nekem, hogy erről írkáltam, és a nagy testvér mindent lát)
Drone road show, dron-os permetezés hirdetések sorban.
Sziasztok!
Saját területemen drónnal szeretném az esetleges vadkárt felbecsülni, folyamatban van egy drón beszerzése. Az lenne a kérdésem, hogy valaki alkalmazta-e már ezt az eljárást? Milyenek a tapasztalatok ezzel kapcsolatban? Milyen szoftvert használnak erre a célra és mik a tapasztalatok a programmal kapcsolatban?
Nagyon köszönöm!
Válasz hegesztocsabi #385. hozzászólására
Hiába n humbuk, ha a környezet n megfelelő.
Itt mindig fúj a szél és éjszaka sztem senki n akar permetezni.
De sztem n lesz itt gond a deszikkálással, mivel ilyen időben leszarad minden.
Válasz Bárány #386. hozzászólására

Válasz Bárány #381. hozzászólására
Inkább a reggeli permetezéssel van a gond. Sötétben kell kezdeni és még sötétben be kell fejezni a drónozást, akkor a legkevesebb a termitekkel odébbvándorló vegyszer. Főleg száraz körülmények között veszélyes.
Válasz atisgyulai #384. hozzászólására

Emailekre nézz rá!
Válasz zsoltrs #378. hozzászólására
Ha a harsányi srác csinálja akkor nyugodt lehetsz.
G Szabí?
Mert azért ő nem egy humbuk ember
Válasz Bárány #383. hozzászólására
A tökéletes és a siralmas munkát ugyan az a drón/pilóta végezte?
Válasz atisgyulai #382. hozzászólására
Amit írtam, az tapasztalat. Volt szerencsém tökéletes, és siralmas drónos permetezéshez is.
A szakik egyre jobban kitapasztalják, úgyhogy az emberi tényezővel már nincs annyi probléma, de a körülményekre sokkal érzékenyebb a drónos fújás, mint a hidas, sokkal bizonytalanabbul tervezhető vele a munka.
Az alapján, amit eddig láttam, szerintem sose fogja háttérbe szorítani.
Válasz Bárány #381. hozzászólására
Nem értek hozzá, csak bemutatón láttam ilyen permetezést.
De azt mondták, és látható is volt szépen, hogy a permetet nem azok a pici szórófejek juttatják le a növényekre, hanem a rotorok által kavart, nem kis legáramlat.
Ami a teljes sűrűbb növényzetet is átkavarja.
Ezért lehetett itt vagy 2 éve pl. az, hogy a hidassal desszikált sűrű napraforgó+parlagfű kombó csak nehezen, míg a drónnal fújt hamarabb, könnyebben száradt lefelé.
Az elsodródás elvileg akkor lehetséges, ha van szél, és nem megfelelő a repülési magasság.
Ami ugye megint csak ember hiba, mert a drón a beállított magasságot tartja, a kultúra felett. Ha a növény magasság változik, a drón leköveti.
Válasz zsoltrs #380. hozzászólására
Nem csak az elsodródással lehet baj, hanem pl. meleg napokon este a felszálló meleg miatt nem tud lejutni ez a nagyon finom permet az alsóbb részekre.
Ha minden összeállt, akkor szuper munkát végez a drón, de nagyon sok a buktató.
Válasz K__K #379. hozzászólására
Ettől félek én is h, nincs az a szélcsend amiben ne tudna elsodrodni.
Válasz zsoltrs #378. hozzászólására

Tavaly láttam drónos deszikálást repcében. 1500méterre is elvitte a növényvédőszert. Kemény balhé lett belőle.
Ráadásul légi kijuttatási engedélye szinte semminek sincs. Szóval gondold át rendesen.
Hali.
Repce deszikkálás mennyire megoldhato dronnal?
Fozát tartalmú szer + elastiq ultra (ragasztó, cseppnehezítő)
Még n láttam ilyet, 5 m védősav gondolom semmi...
Vannak veszélyeztetett kultúrák a föld mellett, de vhol búza van ill. földút, vasút.
Válasz traktorajtóhajtogató #376. hozzászólására
A koordinátákat figyeli csak, a környezeti tényezőket NEM!!!! Azt továbbra is az embernek kellene..... de nem mindíg jön össze.
Válasz SzDeni #372. hozzászólására
Én sok drónt láttam már működés közben, de ezzel kárt tenni elég nehéz. Az XAg, a DJI és a komolyabb gépek teljesen önvezetően működnek. Ezzel nehéz bármi hülyeséget csinálni.
Sziasztok!

Új drónos kérdőívünkre nagyon várjuk a válaszaitokat
https://www.agroinform.hu/szantofold/dronos-permetezes-kerdoiv-55504-001
Válasz drónkövetelő #373. hozzászólására
Sajnos tisztán látszik, hogy a légi permetezés marad a ritka kivétel, hisz minden kezelést 30 nappal előtte tervként, egy nappal előtte konkrétan be kell jelenteni, a mezőgazdasági növényvédelem általában így nem tud működni. Már csak ezért sem fogják összetörni magukat a növszergyártók, hogy így módosítsák az engedélyokiratukat, és akkor még mindig kérdés a hivatalok egyáltalán engedélyezik-e... Szóval továbbra is igaz amit korábban írtál:
"A baj a növszerekkel van, lesz. Szinte nincs olyan engedélyokirat amiben szerepel a drónos permetezés."
Na úgy néz ki, tisztul a kép. A jogszabály megszületett. Már csak a pilótákat kell kiképezni, megfelelő jogosultságokkal felruházni és engedélyezett növszereket gyártani. És indulhat a permetezés...
Válasz bandigh #371. hozzászólására
Hidd el hogy 2021-ben nagyon sok kárt okoztak a drónosok. És hallottam olyanról hogy még azt is letagadta hogy ott járt. Maradjunk annyiban , hogy ma nagyon sok jogszabálynak nem felel meg a permetező drónnal való permetezés. És nagyon bátornak tartom azokat akik még hirdetik is ezt a szolgáltatásukat.
Válasz SzDeni #370. hozzászólására
Nyilván még kell valami spéci szabály a drónozásra, mert attól hogy a ez is levegőből fúj, de ennyi erővel egy 2 méter magasra emelt szórókeret is a levegőből fúj.. Úgy értem, a kis lémennyiségtől eltekintve, nem látszik a különbség egy szántóföldi géphez képest. A légi kijuttatás azért van gondolom sok esetben megtiltva, mert ugye egy gyors repülővel nem tudod a határmezsgyeket normálisan kifújni, a szomszédos érzékeny kultúrákat, fasorokat vagy vizeket könnyedén károsíthatod, és a táblán belül sem garantált az átfedések nélküli munka, mivel csak érzésre repül a pilóta. A drón ezeket a hátrányokat mind elkerüli, legalább olyan pontosan és átfedésmentesen tudsz vele dolgozni mint egy szántóföldi géppel. Jó nyilván kavarog alatta a szer, de egy nem megfelelően belőtt keretmagasságú szántóföldi gép alatt is igaz ez.
Válasz drónkövetelő #369. hozzászólására
De nincs még levizsgáztatva a permetező része. Mivel jármű ,ezért a NKH -tól sem ártana valami papír. Illetve megfeledkeztél a légi permetezésre vonatkozó törvény/rendeletről. Valami biztosítás sem ártana hogy ha kiirtanád véletlen a fél határt (2021-ben rengeteg ilyen eset volt) És biztos van még pár dolog , de hirtelen ezek jutottak eszembe.
Válasz Pont #366. hozzászólására
Szerintem meg ezzel a papírral alapos tudást szerezhetsz.
Az első lépés a legális permetezés felé megtörtént: minden permetező drónnak a NÉBIH általi típusminősítéssel rendelkeznie kell. Ha van zöld könyved, van növenyorvosod, van drónos papírod, van NÉBIH igazolással rendelkező drónod, akkor már nagyon kevés támadási felület maradt.
A baj a növszerekkel van, lesz. Szinte nincs olyan engedélyokirat amiben szerepel a drónos permetezés. De szerintem előbb-utóbb engedniük kell a nyomásnak es lesz....